Powstaje nowy program mieszkaniowy

03.03.2021   Autor: Michał Kępiński
1130---27
Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, czyli spółki samorządowo-państwowe, mają zastąpić TBS. To szansa, szczególnie dla małych gmin, na zwiększenie swoich zasobów lokalowych.

W ramach nowego, rządowego projektu mają powstać bloki z tanimi mieszkaniami na wynajem. Inicjatywa ma być alternatywą dla tych, których nie stać na kredyt mieszkaniowy lub nie chcą wiązać się długoletnim zobowiązaniem finansowym.

– Według tych wszystkich szacunkowych obliczeń wychodzi, że powiedźmy koszt wynajmu takiego mieszkania 50 metrowego, bo mniej więcej tego typu mieszkania mają być budowane, może wynieść w zależności od terenu, ale gdzieś 500-600 złotych za mieszkanie na miesiąc - tłumaczy Grzegorz Piechowiak, wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii. 

Mieszkania mają być budowane przez Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, czyli spółki powołane przez samorząd wraz z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Na utworzenie SIM-ów gminy będą mogły otrzymać bezzwrotne wsparcie w wysokości 3 mln złotych.

 
- Każda taka inwestycja może być dofinansowana bezzwrotnymi środkami nawet do 45 proc., część tych środków wnoszą najemcy, mniej więcej 15 proc., a następnie te 40 proc. brakujących finansuje Bank Gospodarstwa Krajowego poprzez preferencyjny kredyt - 
zapewnia Jarosław Pucek, wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości. 

Lokatorom, którzy w ramach umowy partycypacji pokryją co najmniej 20 proc. kosztów budowy lokalu, SIM-y zapewnią możliwość wykupu po 20-30 latach. Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa została stworzona z myślą o mniejszych miastach.

– Jest zainteresowanie dość spore jeśli chodzi o budowę nowego budownictwa mieszkaniowego, mamy dwie działki, które są przygotowane, brakuje dobrego programu, dobrego finansowania i myślę, że jest spore zainteresowanie tym, żeby taki budynek na terenie Mirosławca powstał - mówi Piotr Pawlik, burmistrz Mirosławca. 

Pierwsza Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa powstaje w Stalowej Woli. Dziś natomiast w Pile odbyło się spotkanie z samorządowcami, by przedstawić im główne założenia tego programu i przekonać ich do założenia SIM-ów.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group