Ile jest ważna e-recepta i jak ją wystawić?

03.03.2021   Autor: Reklama
336---
Niektórzy zadają sobie pytanie - ile jest ważna e-recepta? Warto wiedzieć, że recepta na antybiotyk ma krótszy okres realizacji niż "zwykła" recepta. Istnieje sporo innych wyjątków. Poznajmy je wszystkie, żeby nie wyjść z apteki z przysłowiowym kwitkiem zamiast recepty.

Ile jest ważna e-recepta
Przyzwyczailiśmy się już do pojęcia "termin ważności" - znajdziemy je na opakowaniu jajek, konserw, ale też kosmetyków. Kierowcy muszą pilnować terminu ważności prawo jazdy, tak samo osoby ze skierowaniem od lekarza: m.in. na prześwietlenie, czy badania krwi. W przypadku recepty elektronicznej, wystawionej na przykład na portalu NaszaRecepta.pl, również obowiązuje termin ważności. W większości przypadków e-recepta ważna jest przez 30 dni, więc gdy podczas realizowania recepty online zapamiętajmy tę liczbę.
 
Wyjątki w dacie ważności e-recepty
Istnieje ich kilka:
  • recepta na antybiotyki traci ważność po 7 dniach od wystawienia;
  • recepta elektroniczna na preparaty immunologiczne (czyli szczepionki i preparaty na odczulanie) jest ważna przez 120 dni.
 Możemy też otrzymać receptę, która jest ważna przez 365 dni. Lekarz będzie bardziej skory ją wystawić, gdy mamy chorobę przewlekłą. Przykładem niech będzie nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroba wieńcowa lub nowotworowa. Jeśli musimy przez dłuższy czas przyjmować stałą dawkę leku, lekarz zaznaczy liczbę 365 na recepcie (od 365 dni ważności recepty).
 
Kilka ważnych uwag dotyczących realizacji e-recepty
Należy pamiętać, że 30 dni terminu ważności typowej recepty to czas, w którym musi zostać ona zrealizowana. Realizacja oznacza, że lek jest wydany i trafia do naszych rąk. Ponadto transakcja zakupu musi być sfinalizowana.
 
Uważajmy na zamawianie leków w przypadku recepty elektronicznej
Weźmy taką sytuację: 30 dnia zjawiamy się w aptece. Nie ma leku, którego potrzebujemy. Nie możemy go też znaleźć w innych aptekach, więc składamy zamówienie na niego. Lek dociera w 33 dniu, niestety recepta zdążyła stracić już ważność. Warto pilnować tych terminów, żeby nie pozostać bez leku.
 
”Data realizacji od” to ważna funkcja w recepcie elektronicznej
Lekarz może też wpisać na recepcie "datę realizacji od", wtedy termin realizacji e-recepty jest odroczony. Przykładowo dnia 20.02.2021 r. otrzymujemy receptę na lek z datą realizacji od 19.03.2021 r. - wtedy 30 dni liczy się od 19.03.2021 r. Co istotne, nie możemy też zrealizować e-recepty online, możemy natomiast zarezerwować leki w aptece przez internet. Pewnie zadajecie sobie pytanie - “jak w ogóle działa e-recepta?” - dlatego stworzyliśmy poniżej krótki przewodnik.
 
Jak zrealizować receptę – krok 1, 2 i 3
Krok 1: Wyszliśmy od lekarza, z gabinetu lub z porady internetowej, gdzie otrzymaliśmy e-receptę. Online jako kod na telefon bądź na maila lub tradycyjnie - wydruk recepty.
 
Krok 2: Załóżmy, że na recepcie jest kilka leków: lek A na cukrzycę – 3 opakowania, lek B na nadciśnienie – kuracja na 365 dni oraz lek C – 1 opakowanie na sen - swoje kroki kierujemy do apteki.
 
Krok 3: W aptece podajemy 4-cyfrowy kod z SMS-a i PESEL, możemy też dać do zeskanowania e-receptę z maila, albo wydruk papierowy.
 
Jak zrealizować receptę – krok 4
Krok 4: Lek C – 1 opakowanie realizujemy w aptece nr 1, a Lek B w całości kupujemy w aptece nr 2. Natomiast jest tutaj tylko 1 opakowanie leku A., decydujemy się na nie. Pamiętajmy jednak, że będzie trzeba wrócić do tej apteki po pozostałe 2 opakowania. Reasumując, każdy lek możemy kupić w dowolnej aptece. Jednak jeżeli mamy przepisanych kilka opakowań danego leku, musimy wrócić po każde z opakowań do jednej, wybranej apteki.
 
 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group