Ten kościół ma ponad 358 lat! Czeka na remont

29.01.2021   Autor: AK
1205---168
Jeden z nielicznych zachowanych na naszym terenie kościołów drewnianych wkrótce przejdzie remont. 17-to wieczny kościółek w Zawadzie pod wezwaniem Ścięcia św. Jana Chrzciciela będzie miał odnowiony dach.

Remontu kościoła podjęli się górale, bo oni najlepiej znają się na budowie i remontach drewnianych domów. A ta budowla, aż trudno w to uwierzyć stoi tu od co najmniej 358 lat. Pierwsza wzmianka o istniejącej już drewnianej kaplicy pojawiła się w 1663 roku.

- Na Facebooku Nadleśnictwa Zdrojowa Góra wstawiłem to zdjęcie, żeby go promować. Drewno w ogóle, że to jest trwały materiał, przyjazny środowisku i może taki kościół zbudowany z drewna stać wiele lat - przekonuje Jarosław Ramucki, leśnik i regionalista. 

A nawet kilkaset, choć wymaga remontów. W tym roku gmina Szydłowo dołożyła do wymiany dachu 20 tys. zł.

 

- Ten obiekt jest taką perełką właściwie naszej całej północnej Wielkopolski, bo nie w każdej gminie istnieje, funkcjonuje drewniany kościół i postanowiliśmy, że trzeba go ratować - tłumaczy Tobiasz  Wiesiołek, wójt gminy Szydłowo. 
Nie wiadomo kiedy remont ruszy, bo z powodu pandemii nie można zakwaterować cieśli. Tajemnicą też jest pochodzenie kościółka. To obiekt orientowany, czyli jego ołtarz skierowany jest na wschód. To charakterystyczne raczej dla budowli katolickich. Ale ten obiekt na pewno należał też do ewangelików.

- W książce profesora Tazbira znalazłem informację, że to najstarszy poewangelicki kościół w Wielkopolsce - mówi ks. Tomasz Wola, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Pile. 

Jest to bardzo cenny obiekt z uwagi na jego historię i konstrukcję zrębową. Wewnątrz można podziwiać 18-wieczny obraz Madonny z dzieciątkiem i renesansowy ołtarz.  

- Zachował się ołtarz główny, zachowała się empora muzyczna, belki stropowe zostały wymienione podczas remontu na początku XX wieku, natomiast żadne inne wyposażenie nie zachowało się do dnia dzisiejszego - przyznaje Iwona Żerebiło, konserwator zabytków w Pile. 

Teraz jest to kościół filialny parafii katolickiej w Witankowie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group