Kwarantanna to dla mózgu jak izolacja na Księżycu?

21.01.2021   Autor: Redakcja
273---52
Wystartowała pierwsza w tym roku stacjonarna misja kosmiczna w Pile. Polega ona na symulacji pobytu na Księżycu, a jej baza znajduje się w jednym z hangarów na pilskim lotnisku. W Habitacie Lunares, naukowcy badają tym razem wpływ izolacji na mózg.

- Większość teraz planów na eksplorację załogową skupia się na Księżycu. Mars jest oczywiście ciekawym tematem, ale ten Mars jest jednak troszeczkę dalej, więc wtedy byśmy symulowali dodatkowo opóźnienia w komunikacji, nie moglibyśmy teraz rozmawiać. Ta teraz bardziej przypomina naszą codzienną kwarantannę, którą wiele z nas przeżywa na co dzień. Na tym się skupiają nasze badania, na tym jak nasze mózgi się zmieniają podczas kwarantanny - tłumaczy Leszek Orzechowski, oficer Habitatu Lunares. 
Pięcio osobowa załoga przed misją i po jej zakończeniu przejdzie badania rezonansem magnetycznym. Mają one wykazać, czy izolacja, taka jak choćby podczas kwarantanny, powoduje zmiany w mózgu. To pierwsza „wyprawa”, a planach są kolejne cztery - wszystkie na Księżyc.

Księżycowy dzień jest dłuższy od ziemskiego, więc uczestnicy misji już odczuwają zmiany w codziennym funkcjonowaniu. Zakończą swój eksperyment 30 stycznia. Inżynierem kosmicznym w Habitacie jest Grek. W projekcie uczestniczy też stomatolog z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, architekt z Politechniki Śląskiej oraz bioinżynier.

fot. Habitat Lunares 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group