Kolejny trenażer trafił do muzeum. To unikat - ZDJĘCIA

18.01.2021   Autor: Redakcja
1065---60
Dwa tygodnie temu Pilskie Muzeum Wojskowe wzbogaciło się o unikalny trenażer samochodowy MTS-72, wojskowa nazwa TK-660.

Zadaniem trenażera było ograniczenie kosztów i przyspieszenie wstępnego szkolenia przyszłych kierowców samochodów ciężarowych STAR 660 w polskim wojsku. 

- W celu odtworzenia pojazdu zgodnie z oryginałem rozpocząłem poszukiwania archiwalnych fotografii i informacji, które pomogą w odbudowie i  ustaleniu historii tego zapomnianego projektu racjonalizatorskiego z 1972 roku - mówi Przemysław Olszyński, dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego.
   
Informację o odnalezieniu trenażera przesłał do Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Konstrukcja trenażera powstała właśnie w Ostrowie, tam też była produkowana. Informacja ta obiegła lokalne media. 

- Miałem nadzieję, że zdobędziemy kilka fotografii i relacji światków, jednak wynik tych poszukiwań przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Zadzwonił do mnie pan Andrzej Kolany z Odolanowa, który powiedział, że jego kolega Patryk Piec ma w garażu podobny pojazd. Zadzwoniłem do pana Patryka, potwierdził, że jest w posiadaniu pojazdu, który kilka dni temu wystawił, w jako „pojazd inny” na jednym z portali sprzedażowych. Obejrzałem fotografie i nie mogłem uwierzyć, że to kolejny unikat rodem z Ostrowa Wielkopolskiego, nazwany przez konstruktorów: sierżanta sztabowego Zygmunta  Przymuszałę oraz Zenona Wacowskiego małym trenażerem samochodowym MTS-70 - dodaje Przemysław Olszyński. 
Także i ten trenażer muzeum kupiło do swoich zbiorów. 

- Okazało się, że podobne na pierwszy rzut oka pojazdy to dwie różne konstrukcje. Na przedniej ścianie karoserii zachowało się oryginalne stylizowane logo „MTS70”, pojazd był wyposażony w silnik z motocykla WSK 125, na desce rozdzielczej zamontowano wskaźniki ciśnienia oleju, paliwa charakterystyczne dla  Warszawy, Żuka i Nysy. Przednie światła pochodziły od Komarka, kierunkowskazy przednie i lampy tylnie od wczesnego modelu Syreny - tłumaczy dyrektor muzeum. Prawdopodobnie ten trenażer w drugiej połowie lat 70. został przez wojsko przekazany do Zasadniczej Szkoły Zawodowej działającej przy ZNTK w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie był wykorzystywany podczas kursów na prawo jazdy organizowanych przez szkołę. Pojazd ze szkoły trafił w prywatne ręce, a jego ostatnim właścicielem przez ok. 13 lat był pan Patryk, który, nie wiedział, że to trenażer wojskowy, chciał go remontować, ale z braku czasu postanowił sprzedać - wyjaśnia dalej dyrektor muzeum. 

Unikalny zabytek polskiej motoryzacji odnaleziony

To jedyny w Polsce wojskowy trenażer samochodowego MTS-70 z 1970 roku. Trenażery MTS-70 i jego młodszy brat MTS-72 wzbogacą wystawę stałą Pilskiego Muzeum Wojskowego dokumentującą 100 lat tradycji polskiego wojskowego szkolnictwa motoryzacyjnego. 

fot. archiwum Pilskiego Muzeum Wojskowego 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group