Asta Video Fest

Spółka Gwda wybuduje biogazownię. Przestanie śmierdzieć

17.12.2020   Autor: Artur Maras
273---374
Pilska GWDA chce wybudować biogazownię. Miejska spółka ma już pozwolenie na budowę. Nadal szuka jednak źródła finansowania tej inwestycji. Pozwoli ona zupełnie zamknąć obieg ścieków, tak aby przykre zapachy nie wydostawały się do atmosfery.
- W tym roku obchodzimy 25-lecie, więc pewne rozwiązania, które były zastosowane tyle lat temu, nie przystają do dzisiejszych standardów i dzisiejszych wymagań. Jednym z tych elementów jest właśnie gospodarka osadami, czyli miejsce, gdzie te osady poddaje się stabilizacji. Na dziś jest to zespół dwóch otwartych zbiorników - mówi Tomasz Wojciechowski, prezes spółki GWDA. 

Z których czasem można wyczuć nieprzyjemny zapach. Dzięki planowanej inwestycji odór ma zupełnie zniknąć, bo zamiast do otwartych zbiorników, osady będą trafiać do zamkniętej instalacji. Z powstającego w procesie fermentacji biogazu, będzie wytwarzana energia, wykorzystywana na potrzeby miejskiej spółki odpowiedzialnej za gospodarkę ściekową.

GWDA ma już pozwolenie na budowę, jednak nadal szuka źródła finansowania tej inwestycji. Już teraz wiadomo, że koszty będą niemałe. Szacunkowa wartość budowy biogazowni może wynieść nawet 25 mln złotych. Spółka otrzymała niedawno certyfikat EMAS potwierdzający najwyższe standardy ochrony środowiska.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group