Kolejne zmiany w nakładaniu kwarantanny i izolacji

17.11.2020   Autor: Artur Maras
1349---48
Zmiany w nakładaniu kwarantanny i izolacji. Od teraz o decyzji poinformuje nas nie pracownik sanepidu a... telefoniczny automat. Osoby otrzymujące skierowanie na wymaz są z urzędu obejmowane kwarantanną do czasu otrzymania wyniku. Uruchomiono także ogólnopolską infolinię do kontaktu z sanepidem.

Zakażonych przybywa a sanepidy nie nadążają z nakładaniem decyzji administracyjnych na bieżąco.

- Pracujemy od 8 do 20 a bywa, że i dłużej jeśli tych spraw jest bardzo dużo. Pomagają nam także żołnierze. Pomagają nam prowadzić ewidencję pacjentów, ewidencje osób objętych kwarantanną. I oby nie było więcej tych zakażeń - mówi Beata Kościelska, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Czarnkowie. 

Na to się jednak nie zanosi. Dlatego wprowadzono kolejne zmiany. I tak samo już skierowanie od lekarza rodzinnego na test na obecność koronawirusa, wiąże się z automatyczną kwarantanną.

- Lekarz dzisiaj wypisze skierowanie na wymaz, a od dnia następnego osoba ta jest już na kwarantannie. Do czasu uzyskania negatywnego wyniku musi przebywać na tej kwarantannie - tłumaczy Regina Rogalska z Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pile. 

Później w zależności od wyniku - jeśli jest on ujemny – z pacjenta zdejmowany jest obowiązek kwarantanny. A gdy jest dodatni to kwarantanna zmieniana jest w izolację. A obowiązkową kwarantannę otrzymują także osoby z kontaktu z zakażonym, w tym jego rodzina, o czym poinformuje także automat.
- Osoba, która została zgłoszona do systemu jako podlegająca obowiązkowej kwarantannie otrzymuje na swój telefon automatyczny komunikat, który właśnie informuje o zasadach i czasie trwania tej kwarantanny lub izolacji - dodaje Beata Kościelska. Zniesiono obowiązek wystawiania decyzji sanepidu w formie papierowej. Pytania o COVID-19 lub wyjaśnienia statusu kwarantanny należy kierować na uruchomioną ogólnopolską infolinię (22 25 00 115). Od teraz zakażony może zgłosić osoby z bliskiego kontaktu także przez internet. Nie ma już też obowiązkowej kwarantanny dla wszystkich domowników.

- Gdyby to się zdarzyło np. w tej chwili w przedszkolu to na kwarantannie będzie tylko to dziecko a nie jego rodzice. Nie kwarantannuje się osób zdrowych po kontakcie z osobą zdrową, bo osoba na kwarantannie jest osobą zdrową - wyjaśnia Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego. 

Dzięki integracji systemu sanepidu z ZUS nie ma obowiązku poświadczania kwarantanny pracodawcom.

fot. pixabay

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group