18-latek potrącił kobietę na przejściu. Nie widział jej, bo nie miał... okularów

16.11.2020   Autor: Redakcja
462---113
18-letni kierowca wczoraj potrącił kobietę na oznakowanym przejściu dla pieszych w Wałczu. 25-latka z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala. Kierujący tłumaczył, że nie zauważył pieszej, bo... nie miał okularów.  

Do wypadku doszło w niedzielę po godzinie 15.00 w Wałczu. 18-letni kierowca forda nie ustąpił pierwszeństwa pieszej znajdującej się na oznakowanym przejściu dla pieszych.

- Młody kierowca przyznał się do spowodowania wypadku drogowego i jak wyjaśnił nie zauważył pieszej. 18-letni kierujący był trzeźwy, a podczas wykonywania dalszych czynności przez policjantów okazało się, że mężczyzna nie miał założonych okularów, chociaż w prawie jazdy ma zapisane, że może prowadzić pojazd jedynie w okularach korekcyjnych. Niestosowanie się do zapisu, podczas poruszania się pojazdem, jest łamaniem prawa. To tak jak prowadzenie pojazdu bez uprawnień. 18-latek odpowie za spowodowanie wypadku drogowego oraz popełnione wykroczenie drogowe - informuje asp. Beata Budzyń, rzecznik wałeckiej policji. 
25-latka doznała złamania miednicy i kości ramieniowej. Policjanci zatrzymali kierowcy prawo jazdy. Za spowodowanie wypadku drogowego według kodeksu karnego grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Sąd może wymierzyć kierowcy zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat. 

- Przypominamy, jeśli lekarz polecił jazdę w okularach, to kierowca musi je mieć na nosie. W przeciwnym razie może otrzymać mandat nawet do 500 zł za łamanie przepisów o uprawnieniach do kierowania. Jeżeli na odwrocie prawa jazdy jest kod 01.01 oznacza to, że osoba prowadząc pojazd musi mieć założone okulary korekcyjne. Natomiast kod 01.06 oznacza, że może też używać szkieł kontaktowych. Kierowanie pojazdem bez okularów lub soczewek kontaktowych traktowane jest jak jazda bez uprawnień. Grozi za to 500 złotowy mandat karny - przypomina policjantka. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group