"Piątka Kaczyńskiego" zniszczy rolnictwo uważa PSL

07.10.2020   Autor: Redakcja
759---70
Politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego zaniepokojeni ustawą o ochronie zwierząt. Według nich nowe przepisy zniszczą rolnictwo. Zamiast „piątki Kaczyńskiego” proponują „piątkę dla rolnictwa”.

Wejście w życie piątki Kaczyńskiego w takiej formie przede wszystkim będzie rzutowało na każdego z nas, ponieważ spowoduje podniesienie cen drobiu w sklepach, drobiu, który jest dzisiaj przystępny, natomiast likwidacja branży futrzarskiej w taki formie, ograniczenie uboju na cele religijne spowoduje komplikacje w tym obrocie gospodarczym, a efektem tego będzie to, że będzie drożej - przekonuje Krzysztof Paszyk, poseł na Sejm RP, Polskie Stronnictwo Ludowe. 

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, czy zezwala na ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych. I to właśnie ta ostatnia rzecz budzi największy sprzeciw ludowców.
Zdaniem Krzysztofa Paszyka to droga do unicestwienia polskiego drobiarstwa, które w 40% oparte jest na uboju na cele religijne, a zakaz eksportu pogrąży tę branżę. W odpowiedzi na nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. „piątce dla zwierząt” ludowcy przygotowali swoją „piątkę dla rolników”.

Zakłada ona między innymi przywrócenie uboju na cele religijne, zakaz wstępu na gospodarstwa osobom postronnym, odszkodowania dla hodowców zwierząt futerkowych i odpowiedni okres przejściowy, czy otwarcie rynku na wschód. Ludowcy liczą, że w procedowanej w Senacie noweli ustawy znajdą się zgłaszana przez nich poprawki. Jeśli nie, to apelują do prezydenta Andrzeja Dudy o to, by nie podpisywał jej w obecnym kształcie. 

Dziś też rolnicy w całym kraju blokowali drogi krajowe. W ten sposób forsują zaniechanie prac nad ustawą.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group