Martwe świnie i 105 ton niebezpiecznych odpadów w gospodarstwie pod Piłą

30.09.2020   Autor: Redakcja
1906---287
Sto zbiorników z niebezpiecznymi substancjami znaleźli policjanci w Plutach w gminie Szydłowo. Łącznie w gospodarstwie składowano ponad 105 ton odpadów. W gospodarstwie policja znalazła też martwe świnie.  

W poniedziałek policjanci weszli na teren jednej z posesji w Plutach w gminie Szydłowo. Na miejscu funkcjonariusze znaleźli sto zbiorników z różnego rodzaju substancjami.

- Po pobraniu próbek biegły sądowy z zakresu ochrony środowiska potwierdził, że zgromadzone odpady stwarzają zagrożenie dla ludzi oraz środowiska. Na miejscu pracowała również Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego Państwowej Straży Pożarnej w Pile, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oraz przedstawiciele lokalnej władzy - mówi mł. asp. Jędrzej Panglisz, rzecznik prasowy pilskiej policji. 

Tak zwane mauzery są wypełnione ciekłymi odpadami niemal po brzegi.

- Odpady są w szczelnych pojemnikach, pod dachem, jak ustaliła straż pożarna nie są wybuchowe, nie są palne więc nie zagraża to najbliższemu otoczeniu i mieszkańcom miejscowości Pluty, aczkolwiek te odpady na pewno powinny stamtąd zniknąć - 
mówi Marek Duraj, kierownik pilskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. 

Bowiem biegły sądowy po pobraniu i zbadaniu próbek potwierdził, że znajdująca się w pojemnikach ciecz jest niebezpieczna. 

W budynku gospodarczym funkcjonariusze znaleźli także 19 martwych świń. Powiatowy Lekarz Weterynarii ustalił, że zwierzęta padły, bo przebywały w niewłaściwych warunkach i nie miały opieki. Lekarze weterynarii wykluczyli Afrykański Pomór Świń. Zwierzęta prawdopodobnie zostały zagłodzone na śmierć.

- Budynek w którym te zwierzęta przebywały nie spełniał żadnych warunków dla chowu trzody chlewnej. Tych minimalnych nawet. Tam nie było ani światła, ani bieżącej wody. Budynek nie był wyposażony w jakiekolwiek pomieszczenie paszowe - mówi Robert Gotkowski,  Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pile. 
W tej sprawie zatrzymano 29-latka, który usłyszał zarzut znęcania się nad zwierzętami. - Już następnego dnia 5 osób związanych z procederem składowania szkodliwych odpadów zostało zatrzymanych na terenie województwa wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego. Policjanci zabezpieczyli mienie podejrzanych, a u jednego z zatrzymanych znaleźli narkotyki - dodaje rzecznik. 

We wtorek trzy osoby zostały objęte dozorem policyjnym. Dziś kolejne osoby zostaną doprowadzone do Prokuratury Rejonowej w Pile. Wobec dwójki mężczyzn śledczy będą wnioskować o tymczasowe aresztowanie. Za popełnione przestępstwa grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Wójt Szydłowa będzie domagać się od 29-letniego właściciela terenu jego uprzątnięcia.

- Będziemy wydawali decyzję nakazującą usunięcie tych nielegalnych odpadów, mam nadzieję, że tak się stanie i nie będziemy musieli podejmować dalszych kroków. Na pewno sytuacja nieprzyjemna, ale miejmy nadzieję, że zakończy się dobrym finałem - zaznacza Tobiasz Wiesiołek, wójt gminy Szydłowo. 

Jeśli nie, to gmina będzie musiała usunąć niebezpieczne odpady na własny koszt.

fot. KPP Piła 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group