Mural z rybołowem na pilskiej kamienicy - VIDEO

14.09.2020   Autor: AK
1054---238
Do czwartku powinien być już w pełnej okazałości. Na jednej ze ścian pilskiej kamienicy powstaje mural. A na nim rybołów – jak żywy.  

- Każdy budynek w mieście mógłby być tak wymalowany – mówi pilanka. 

Póki co na razie tylko ta ściana kamienicy przy ul. Towarowej w Pile. Artyści z Krakowa elewacyjnymi farbami wyczarowują rybołowa, który już teraz ma swoich wielbicieli i obserwatorów.

- Oprócz tego, że to męczące to jest to przyjemne. Lubię malować takie wielkogabarytowe obrazy. Bardzo przyjemnie się maluje, bo wstrzeliliśmy się w pogodę - opowiada Magdalena Galek, artystka pracująca przy pilskim muralu. Prace nad muralem powinny zakończyć się w czwartek. Autor projektu wygrał konkurs, ogłoszony przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Pile na jego wykonanie. Mural powstaje dzięki zaangażowaniu miasta i Enei. Gatunek uwieczniony na ścianie też nie jest przypadkowy.
- Właśnie ta realizacja ma związek z promocją konieczności ochrony rybołowa. W Polsce żyje około 20 par lęgowych. Są skrajnie zagrożonym gatunkiem w Polsce. Gdzie indziej mają się dobrze, ale w Polsce właśnie nie najlepiej - mówi Wojciech Rokosz, autor i wykonawca projektu. 

W Nadleśnictwie Lipka gniazdowała para rybołowów: Szuwarek i Roszponka z młodymi. Niestety w lipcu ubiegłego roku wybił je jastrząb. Para celebrytów była śledzona przez internautów, bo leśnicy w gnieździe zamontowali kamerę. 

Na terenie RDLP w Pile w trzech nadleśnictwach jest 6 stref chronionych rybołowa, czyli w regionie gniazduje 6 par.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group