Wybory prezydenckie w rygorze sanitarnym

25.06.2020   Autor: Artur Maras
2748---49
Wybory prezydenckie już w niedzielę. Ze względu na trwającą epidemię, będą się one odbywały w szczególnych warunkach. Sprawdzamy jak będzie wyglądać głosowanie, gdzie znajdują się lokale wyborcze oraz co trzeba mieć przy sobie, aby zostać wpuszczonym do lokalu wyborczego.

Osoby, które nie wiedzą gdzie będą przebywały w dniu głosowania, mogą do piątku pobrać w Urzędzie Gminy takie zaświadczenie. Umożliwi ono oddanie głosu w dowolnym lokalu wyborczym w kraju. W Pile są one w tych samych lokalizacjach jak w poprzednich wyborach. Jedyna zmiana to nowy lokal wyborczy w przedszkolu przy ul. Poprzecznej na Koszycach, a nie tak jak było dotychczas w pobliskiej salce parafialnej. Przez trwającą epidemię głosowanie odbywać się będzie w narzuconym reżimie sanitarnym.

- Na cztery metry kwadratowe może wejść jeden wyborca, więc ta liczba osób wchodząca w jednym czasie do lokalu wyborczego będzie oznaczona przed każdym lokalem wyborczym i tego musimy się trzymać. Poza tym obowiązek przestrzegania zasad ogólnych czyli maseczka, w miarę możliwości rękawiczki - przypomina Małgorzata Erdmann z Urzędu Miasta w Pile. 

Wyborca musi mieć także przy sobie dowód osobisty oraz własny długopis. Wszyscy członkowie obwodowych komisji także są zobowiązani przestrzegać wymogów sanitarnych, w tym mieć zasłonięte usta i nos. Lokale wyborcze będą czynne od godz 7 rano do godz 21.

- Lokal będzie wietrzony co godzinę, również co dwie trzy godziny będzie przeprowadzana dezynfekcja powierzchni. Na wejściu będą także umieszczone płyny do dezynfekcji rąk. Także wyborca wchodząc do lokalu będzie miał obowiązek dezynfekowania rąk - dodaje Renata Kurzajczyk, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Pile. Dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Pile apeluje także do wyborców, aby nie odkładać głosowania na ostatni moment, choć jeśli np. przed 21 do lokalu wyborczego utworzy się kolejka to każdy wyborca musi mieć umożliwione oddanie głosu.

- Po policzeniu głosów, w nocy będzie się odbywało sprzątanie, odkażanie i rano będą tam już dzieci. W związku z tym w trosce o nasze maluchy, nie będzie możliwości oddania głosu przez osoby nie posiadające maseczki - mówi Piotr Głowski, prezydent Piły. 

W nadchodzących wyborach o fotel prezydenta RP ubiega się 11 kandydatów.
Robert Biedroń - kandydat Lewicy (lat 44, wykształcenie wyższe politologiczne, poseł do Parlamentu Europejskiego, zamieszkały w Warszawie, członek Wiosny Roberta Biedronia)

Krzysztof Bosak - kandydat Konfederacji (lat 37, wykształcenie średnie, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkały w Warszawie, członek Konfederacji Wolność i Niepodległość) 

Andrzej Duda - (lat 47, wykształcenie wyższe prawnicze, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkały w Krakowie, nie należy do partii politycznej)

Szymon Hołownia - kandydat bezpartyjny (lat 43, wykształcenie średnie, publicysta, miejsce pracy: własna działalność gospodarcza, zamieszkały w Otwocku, nie należy do partii politycznej) 

Marek Jakubiak - kandydat Federacji dla Rzeczpospolitej (lat 61, wykształcenie średnie, menadżer, miejsce pracy: Browary Regionalne Jakubiak Sp. z o.o., zamieszkały w Warszawie, nie należy do partii politycznej)

Władysław Kosiniak-Kamysz - kandydat PSL (lat 38, wykształcenie wyższe medyczne, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkały w Krakowie, członek Polskiego Stronnictwa Ludowego)

Mirosław Piotrowski - kandydat Ruchu Prawdziwa Europa (lat 54, wykształcenie wyższe historyczne, nauczyciel akademicki, miejsce pracy: Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, zamieszkały w Lublinie, członek Ruchu Prawdziwej Europy - Europa Christi) 

Paweł Tanajno - kandydat bezpartyjny (lat 44, wykształcenie wyższe w zakresie zarządzania, przedsiębiorca, miejsce pracy: IAM4U.pl Sp. z o.o., zamieszkały w Warszawie, nie należy do partii politycznej) 
 
Rafał Trzaskowski - kandydat PO (lat 48, wykształcenie wyższe politologiczne, prezydent m.st. Warszawy, zamieszkały w Warszawie, członek Platformy Obywatelskiej RP)
 
Waldemar Witkowski - (lat 66, wykształcenie wyższe, zarządca, miejsce pracy: Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Hipolita Cegielskiego, zamieszkały w Poznaniu, członek Unii Pracy)
 
Stanisław Żółtek - kandydat Kongresu Nowej Prawicy (lat 64, wykształcenie średnie, miejsce pracy: własna działalność, zamieszkały w Krakowie, członek Kongresu Nowej Prawicy oraz Polexitu)

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group