Jak zagłosowaliby Wielkopolanie w wyborach prezydenckich?

25.05.2020   Autor: Redakcja
373---5
38,4% dla Andrzeja Dudy i 30,8% dla Rafała Trzaskowskiego w I turze wyborów prezydenckich w Wielkopolsce. W II turze w województwie Trzaskowski pokonuję Dudę, choć w skali kraju wynik jest odwrotny. To prezydencka średnia sondażowa po ośmiu majowych pomiarach wykonanych przez pracownie badawcze, a opracowana przez psefologa Marcina Palade. 

Wśród badanych zdecydowanych wyborców w maju, w I turze wyborów prezydenckich, zwycięża Andrzej Duda z wynikiem 46,5%. Za obecnym prezydentem uplasowali się Rafał Trzaskowski 18,0%, Szymon Hołownia 14,5%, Władysław Kosiniak - Kamysz 8,5%, Krzysztof Bosak 7,5% i Robert Biedroń 4,5%. Z kolei w województwie wielkopolskim sama kolejność jest identyczna, ale wysokość poparcia dla kandydatów różna - Andrzej Duda 38,4%, Rafał Trzaskowski 30,8%, Szymon Hołownia 11,7%, Władysław Kosiniak - Kamysz 7,9%, Krzysztof Bosak 5,8% i Robert Biedroń 4,9%.
Zatem w II turze spotkaliby się Andrzej Duda z Rafałem Trzaskowskim. Gdyby decydowali wyborcy z Wielkopolski to prezydentem zostałby Rafał Trzaskowski stosunkiem głosów 56% do 44%. Obecny prezydent Warszawy wygrałby w 8 województwach (zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, dolnośląskie, opolskie, śląskie i mazowieckie), zaś Andrzej Duda w pozostałych ośmiu (kujawsko - pomorskie, warmińsko - mazurskie, łódzkie, małopolskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubelskie i podlaskie). Urzędujący prezydent RP w województwach, w których wygrywa z Rafałem Trzaskowskim ma znaczną przewagę (w podkarpackim aż 72% do 28%), stąd w skali kraju odnosi zwycięstwo 53,4% do 46,6%. 

Opracowanie Marcina Palade dotyczy średniej z ośmiu sondaży przeprowadzonych przez różne ośrodki badawcze w maju wśród zdecydowanych wyborców. 

fot. pixabay

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group