Katastrofalna susza. Ekolodzy proszą o niekoszenie traw

23.04.2020   Autor: Redakcja
889---117
Pilscy Zieloni proszą prezydenta, by zaprzestano koszenia traw. Wszystko wskazuje na to, że w Polsce rozpoczęła się kolejna katastrofalna susza - podnoszą ekolodzy.

W związku ze zmianami klimatu susze staną się u nas stałym zjawiskiem.

- Uważamy, że w tej sytuacji powinniśmy gruntownie przeformułować nasze podejście do zieleni i nasze wyobrażenie o estetyce zieleni. Pamiętajmy, że idea gładkiego strzyżonego trawnika narodziła się niegdyś w chłodnej i wilgotnej Anglii. W obecnych warunkach pogodowych i klimatycznych estetyka pola golfowego przestała mieć rację bytu. Krótkie strzyżenie odsłania grunt, który tym szybciej wysycha i ulega erozji. Zachowanie wyższej trawy pomoże zachować resztki wilgoci i opóźnić proces erozji - tłumaczą pilscy członkowie Partii Zielonych.

PETYCJĘ DOTYCZĄCĄ ZAPRZESTANIA KOSZENIA TRAWNIKÓW MOŻNA PODPISAĆ TU
Ekolodzy argumentują swoje stanowisko także tym, że zmniejsza się bioróżnorodność przez koszenie traw. Jest mniej ptaków, bo mają mniej pożywienia. 

- Gładko skoszony trawnik to niemal pustynia biologiczna. Należy pozwolić trawie, żeby się wykłosiła i dojrzała, a niektóre fragmenty pozostawić niekoszone również przez zimę. Będzie to spiżarnia dla ptaków na zimę i wiosnę, dzięki której będą w stanie przetrwać i wykarmić nowe pokolenie. Zdajemy sobie sprawę, że są miejsca, gdzie koszenie jest niezbędne - np. pobocza dróg. Apelujemy jednak, aby praktykę koszenia na terenach komunalnych maksymalnie ograniczyć - mówią ekolodzy.

Brak koszenia to też oszczędności dla gmin. Pismo to do burmistrzów m.in. Chodzieży, Czarnkowa, Trzcianki i Złotowa.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group