Przedsiębiorcy w kryzysie. Samorządy planują pomóc

26.03.2020   Autor: Artur Maras
1130---1414

Coraz więcej samorządów niezależnie planowanego wejścia w życie rządowej tarczy antykryzysowej, proponuje przedsiębiorcom swoje wsparcie. Gminy oferują m.in. obniżenie stawki czynszu w lokalach komunalnych czy odroczenie lub rozłożenie na raty podatku od nieruchomości.
 

Epidemia mocno odbije się na gospodarce. Już teraz wielu małych i średnich przedsiębiorców z niepokojem patrzy w przyszłość. Wielu z nich nie może prowadzić obecnie swojej działalności lub robi to w ograniczonym stopniu. I tu z pomocą przychodzą niektórzy samorządowcy. Burmistrz Jastrowia Piotr Wojtiuk proponuje przedsiębiorcom, którzy prowadza swoją działalność w lokalach gminnych zwolnienia z czynszu. Skierowane to jest dla takich drobnych przedsiębiorców w tym usługodawców, którzy musieli zamknąć swoje zakłady i nie zarobkują i uważam, że jest to taka symboliczna co prawda pomoc bo tych lokali w naszej gminie jest kilkanaście, ale jednak to początek planu, który chcemy wdrożyć - powiedział burmistrz Jastrowia Piotr Wojtiuk.


 

Podobne rozwiązanie proponuje przedsiębiorcom Prezydent Piły. Przygotowany pakiet zakłada m.in. obniżenie stawki czynszu o 80% w gminnych lokalach użytkowych na czas epidemii. Uprawnionymi do skorzystania z tego narzędzia są przedsiębiorcy funkcjonujący w branżach szczególnie narażonych na gospodarcze efekty koronawirusa. O 50% zwolnienie z czynszu za najem lub dzierżawę gruntu będą mogli się starać przedsiębiorcy, którym znacząco spadły obroty w związku z obowiązującym stanem epidemii. A co z podatkiem od nieruchomości? Decyzja dotyczy odsunięcia płatności podatku od nieruchomości na okres do 6 miesięcy i w uzasadnionych przypadkach również rozłożenie dodatkowo jeszcze na kolejne raty, tak żeby te płatności przypadły w drugiej albo w ostatniej części 2020 roku - wyjaśnia prezydent Piły Piotr Głowski
 

Wnioski są już do pobrania na stronie internetowej Urzędu Miasta Piły. Prezydent zachęca także do skorzystania z Pilskiego Vouchera na Później. To wsparcie dla usługodawców, którzy na czas epidemii musieli zamknąć swoją działalność. Mowa tu m. in o zakładach fryzjerskich i kosmetycznych, gastronomii czy nawet branży medycznej i turystycznej. W praktyce wygląda to tak, że pilanie aby wesprzeć danego usługodawcę już teraz wykupują określoną usługę. Jej realizacja nastąpi po zakończeniu epidemii ale już teraz da przedsiębiorcom wpływy na opłacenie bieżących rachunków.

fot. poglądowa Pixabay

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group