Nowe stawki za odbiór odpadów uchwalone. Czy to koniec śmieciowej sagi?

29.02.2020   Autor: Artur Maras
1619---

Obowiązkowa segregacja i nowa wyższa stawka za wywóz odpadów komunalnych. Ta od 1 kwietnia wyniesie 30 zł od osoby. Tak zdecydowali wczoraj członkowie zgromadzenia Związku Międzygminnego Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Pile.
 

Po tym jak na początku miesiąca Regionalna Izba Obrachunkowa stwierdziła nieważność wcześniej podjętych przez PRGOK uchwał związanych z podwyżką cen za wywóz śmieci, członkowie zgromadzenia podjęli nową decyzję w tej sprawie. Jak przekonywała wczoraj przewodnicząca Związku Międzygminnego utrzymywanie starych stawek skutkowałoby dziurą w kasie PRGOK zwiększającą się co miesiąc o dwa miliony złotych. Za podwyższeniem opłat zagłosowała większość. Przeciwna podwyżkom była miejska radna Emilia Piechocka. Od głosu wstrzymał się wójt Miasteczka Krajeńskiego Krzysztof Oświecimski. Od 1 kwietnia za wywóz odpadów zapłacimy więc 30 zł od osoby. To o złotówkę więcej niż proponowano poprzednio.
 

- Zbieramy w śwince skarbonce pieniądze i zabieramy powiedzmy 120 złotych i co miesiąc musimy wpłacić 10 złotych do tej skarbonki. Skoro przez pierwsze trzy miesiące wpłaciliśmy pięć złotych, oznacza to, żeby na koniec roku uzyskać 120 złotych to w kolejnych miesiącach musimy zapłacić po prostu więcej - mówi Małgorzata Sypuła – przewodnicząca Związku Międzygminnego PRGOK

Wszyscy mieszkańcy zostali także zobowiązani do segregowania odpadów. W deklaracji nie będzie już bowiem możliwości zgłoszenia nieselektywnej zbiórki. Jeśli jednak ktoś zostanie przyłapany na niesegregowaniu będzie płacił... 60 zł czyli podwójną stawkę. Mimo podwyżek sytuacja finansowa PRGOK ma wyglądać nieciekawie. Zarząd szacuje, że deficyt na koniec roku wyniesie około 9 mln złotych.

- Związek nie będzie się bilansował i tak jak mówiła Pani przewodnicząca będzie podejmował różne działania ale żaby prowadzić gospodarkę finansową na bieżąco i żeby móc rozliczyć się z operatorem musimy zaciągnąć kredyt. Szacujemy, że będzie to około 6 mln złotych. W tej chwili został ogłoszony przetarg - wyjaśnia Elżbieta Sieg – zastępca przewodniczącej Związku Międzygminnego PRGOK

Osoby, które w zabudowie jednorodzinnej będą miały kompostownik mogą liczyć na ulgę. Ta wyniesie 50 groszy od osoby. Z kolei właściciele nieruchomości niezamieszkanych czyli m.in. urzędów, szkół, szpitali a nawet domków letniskowych czy ogrodów działkowych zobowiązani będą samodzielnie podpisać umowę z firmą zajmującą się odbiorem odpadów. Związek uchwalił maksymalne stawki opłat jakie firmy będą mogły pobierać za taką usługę. Zmiany wchodzą w życie od 1 kwietnia.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group