Bieg w maratonie, podróż albo praca. Co Polacy robili na zwolnieniach lekarskich w 2019 roku?

05.02.2020   Autor: Redakcja
815---336
W 2019 roku ZUS przeprowadził ponad 574 tysiące kontroli zwolnień lekarskich. Jak się okazało niektórzy na zwolnieniu pracowali, inni byli zdrowi w momencie badania przez lekarza orzecznika. W sumie wstrzymano lub obniżono świadczenia chorobowe na kwotę 207,6 mln złotych. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich prowadzonych w ubiegłym roku. Chodziło zarówno o weryfikację czy chorzy prawidłowo korzystali ze zwolnień, jak i sprawdzenie, czy wystawione zaświadczenia lekarskie były zasadne. Ostatecznie skutek finansowy kontroli i innych działań weryfikacyjnych osiągnął kwotę ponad 207,7 mln zł. To pieniądze, które zostały w funduszu chorobowym na świadczenia dla osób, którym faktycznie się należą.

Niewłaściwe korzystanie ze zwolnienia lekarskiego jest wtedy, gdy chory w jego trakcie pracuje lub wykonuje inne działania, które mogą wydłużyć powrót do zdrowia. W 2019 roku ZUS stwierdził takie nieprawidłowości w przypadku 19,7 tys. zwolnień lekarskich. Skutek finansowy takiej kontroli to 28,9 mln zł. Najciekawsze przypadki nieprawidłowego wykorzystywania zwolnień przytacza rzecznik ZUS Paweł Żebrowski - ubezpieczony w trakcie zwolnienia został zastany w zakładzie kosmetycznym w stroju roboczym w czasie wykonywania zabiegu kosmetycznego klientce. Inny pracownik w czasie zwolnienia lekarskiego wziął udział w maratonie. Akurat w tym przypadku o kontrolę wnioskował pracodawca ubezpieczonego. Z kolei pewien kierowca ciężarówki w czasie zwolnienia lekarskiego pracował na rzecz innego pracodawcy i przewoził materiały budowlane. Zamieszczał przy tym na portalu społecznościowym zdjęcia z podróży. 
Drugi rodzaj kontroli to badanie przez lekarzy orzeczników ZUS czy korzystający ze zwolnień faktycznie byli niezdolni do pracy w dniu badania - inaczej mówiąc, czy zwolnienia były zasadne. W wyniku kontroli prawie 20,2 tys. zwolnień lekarskich trzeba było skrócić, bo ubezpieczeni mogli wrócić do pracy. Efekt finansowy kontroli wyniósł ponad 8,5 mln zł. 

ZUS może również obniżyć wysokość zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego do ustawowego limitu osobom, które pobierają je po ustaniu zatrudnienia. W ubiegłym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych obniżył z tego względu 163,4 tys. świadczeń, na łączną kwotę niecałych 170,1 mln zł. 

Dla porównania w 2018 roku ZUS przeprowadził 496,3 tys. kontroli osób mających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy i wstrzymał ponad 31 mln zł świadczeń chorobowych. Wtedy łączna kwota obniżonych i cofniętych świadczeń przekroczyła 195 mln zł. 

źródło: ZUS
fot. zdjęcie poglądowe Pixabay

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group