E-recepta po nowemu. Jak będziemy kupować leki?

06.01.2020   Autor: Magdalena Lach
1682---119
E-recepty po nowemu. Od 8 stycznia lekarze mają obowiązek wystawiać recepty w formie elektronicznej. Natomiast od pacjenta będzie zależało, w jakiej formie zechce ją otrzymać.

E-recepta to elektroniczny odpowiednik papierowej recepty. Pacjent podczas wizyty otrzymuje kod SMS lub e-mail z receptą, którą przedstawia farmaceucie. Ta rewolucja ma ułatwić życie lekarzom i farmaceutom, a przede wszystkim pacjentom.

-nie wiem, ja jestem przyzwyczajona do starych rzeczy
-jestem nie przyzwyczajona jeszcze, no ale trzeba się przyzwyczaić
-wygoda, tylko trzeba się dobrze z tym zapoznać
-jeżeli sobie założę. Bo jak nie założę to nie będę miał
- komentują mieszkańcy Piły

A mowa o Internetowym Koncie Pacjenta, które trzeba uaktywnić, żeby móc korzystać z e-recept. Potrzebny jest do tego profil zaufany, który nie każdy posiada. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował pod koniec listopada, że dotychczas do IKP zalogował się zaledwie co dziesiąty Polak.

- System będzie dobrze funkcjonował, jeżeli pacjenci wykażą większą inicjatywę i będą zakładali internetowe konta pacjentów. Wówczas rzeczywiście dla nas to będzie o tyle łatwiej, że będziemy to wysyłali na platformy i automatycznie będzie to wysyłane na aplikację na smartfony - tłumaczy Adam Gronowski, lekarzZinformatyzowany pacjent zamiast papierowej recepty otrzymuje 4-cyfrowy kod SMS lub e-mail, który będzie mógł przedstawić w aptece.
- E-receptę mamy zawsze pod ręką jeżeli realizujemy ją drogą elektroniczną. Zawsze ona jest w naszym smartfonie, w SMS-ie, na koncie mailowym. Jeżeli udajemy się na zakupy to zawsze tę receptę mamy przy sobie - mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia

Zmian w systemie nie muszą obawiać się seniorzy. Mniej zaawansowani technologicznie chorzy nadal dostaną do rąk papierowy wydruk. Nowością jest też to, że pacjent będzie mógł realizować jedną receptę w kilku aptekach. Oznacza to, że jeżeli na recepcie znajduje się kilka leków i nie wszystkie są dostępne w jednej aptece, pacjent będzie mógł udać się po brakujący lek do innej placówki.
Dzięki tym zmianom już nie będzie problemów z realizacją recept, bo zabrakło na niej pieczątki lekarza, czy też jest po prostu nieczytelna, bo lekarz ma trudne do rozszyfrowania pismo.

- To jest dobry kierunek, uważam, że dla nas farmaceutów i dla aptek jest to jakieś ułatwienie, jest to też uszczelnienie całego systemu opieki zdrowotnej - mówi Piotr Szczepanik, farmaceuta

Po e-zwolnieniach i e-receptach, w przyszłym roku mają wejść w życie e-skierowania. Od stycznia funkcjonuje też nowa lista leków refundowanych. Na liście aptecznej dodane zostały kolejne preparaty wykorzystywane w leczeniu m.in. cukrzycy, depresji, czy astmy. Szczegóły dotyczące nowych pozycji można znaleźć na stronie ministerstwa zdrowia.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group