Przypadkowe odkrycie: kurhanowe cmentarze oraz pozostałości po wczesnośredniowiecznych grodziskach

29.11.2019   Autor: Jakub Sierakowski
218---58
Zwykły plan urządzania lasu zakończony dużym odkryciem. Na terenie nadleśnictwa Lipka odnaleziono ogromne obszary kurhanowych cmentarzy oraz pozostałości po wczesnośredniowiecznych grodziskach.

- W tej chwili trwają jeszcze weryfikacje. Natomiast wiemy na pewno, że jest ich dużo, nawet bardzo dużo. To są powierzchnie kilkudziesięciohektarowe cmentarzysk kurhanowych, wiele nowych stanowisk, które są grodziskami wczesnośredniowiecznymi. Również mielerze, czyli miejsca, w których wypalano drewno iglaste na węgiel drzewny oraz miejsca związane z pozyskaniem potażu, czyli popiołu drzew liściastych, który pozyskiwany było po to, żeby użytkować go przy garbarstwie lub w innych codziennych czynnościach -  opowiada Szymon Nadolny, Nadleśnictwo Lipka.
A wszystko to zostało odkryte w trakcie inwentaryzacji archeologicznej. Do tej operacji użyto urządzenia „Lidar”, które działa podobnie jak radar. Pomiar wykazał ogromną skalę znaleziska – teren, na którym znajdują się szczątki zmarłych oraz pozostałości po grodziskach może obejmować obszar nawet ok. 30 ha.

Nie wiadomo na razie, co dalej stanie się ze znaleziskami. Nadleśnictwo bierze pod uwagę dwie opcje – zaniechanie na tym terenie jakichkolwiek działań w obszarze gospodarki leśnej lub próba ingerencji po to, aby zachować te obiekty w jak najlepszym stanie. Na tę chwilę bardziej prawdopodobne jest to pierwsze rozwiązanie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group