Ośrodek Radioterapii w Pile otwarty. Od dziś przyjmuje pacjentów

19.11.2019   Autor: Artur Maras
1487---508
Ośrodek Radioterapii w Pile otwarty. Obiekt mieszczący się przy Szpitalu Specjalistycznym rocznie będzie przyjmować ponad tysiąc pacjentów.

Po ponad trzech latach od wkopania pierwszej łopaty oficjalnie zostało oddane Centrum Radioterapii. Jest ono filią Wielkopolskiego Centrum Onkologii z siedzibą w Poznaniu. Drugą po Kaliszu.

- Oczywiście obiekt stoi tutaj od pewnego czasu, natomiast nie chcieliśmy go otwierać w sytuacji kiedy mamy do dyspozycji wyłącznie obiekt i część wyposażenia medycznego, a usługi nie są świadczone. Dzisiaj jesteśmy w takim momencie, że te usługi faktycznie będą - mówi Marek Woźniak,  marszałek województwa wielkopolskiego.

Dzięki umowie podpisanej z Narodowym Funduszem Zdrowia, w tych murach leczyć będzie się nawet 1200 osób rocznie z regionu pilskiego, chorujących na różnego rodzaju nowotwory.

- Tych pacjentów w przyszłości być może będzie więcej, ale w tej chwili jesteśmy nastawieni na taką liczbę i dysponujemy sprzętem do tego, żeby w takiej liczbie pacjentów napromieniać - tłumaczy dr n. med. Agnieszka Żyromska, dyrektor Ośrodka Radioterapii w Pile.Dotąd pacjenci z północnej Wielkopolski musieli jeździć na radioterapię do Gorzowa, Poznania, Bydgoszczy czy nawet Szczecina. Teraz się to zmieni. Od dzisiaj fachowe wsparcie otrzymają w murach tego budynku. Koszt jego powstania to ponad 20 mln złotych. Drugie tyle kosztowało wyposażanie go w specjalistyczny, nowoczesny sprzęt. Znajdują się tu chociażby akceleratory do napromieniowania. Dzięki specjalnym podkładkom pacjent będzie codziennie układał się w ten sam punkt, co ma zwiększyć precyzję w napromieniowywaniu chorych tkanek. Do dyspozycji pacjentów oddany został też hostel, aby nie musieli codziennie dojeżdżać na naświetlania. Choć nie bez problemów to udało się także skompletować niezbędną do funkcjonowania ośrodka kadrę.
Dla specjalistów miasto zaoferowało także pomoc w ramach programu „Mieszkanie na Start”.

- W życiu jest bardzo ważne miejsce, w którym się mieszka i mieszkanie, dom czyli możliwości lokalowe. Ta nasza propozycja, którą wielokrotnie składaliśmy, częściowo się zaczyna wypełniać, tzn. mamy nowe lokale zarezerwowane dla nowych lekarzy - zapewnia Piotr Głowski, prezydent Piły.

Powiat pilski z kolei zadeklarował się do utworzenia w Szpitalu Specjalistycznym w Pile oddziału onkologicznego, uzupełniającego funkcjonowanie Ośrodka Radioterapii. Z budżetu Urzędu Marszałkowskiego na ten cel do Piły trafi 2 mln zł. Tyle samo ma dołożyć powiat.

- Który będziemy w przyszłości mam nadzieje niedalekiej już budować. Faktycznie w projekcie budżetu również mamy kwotę przeszło 2 mln ale to jest akurat najmniej istotne w tym momencie. Kwota, którą już dysponujemy na etapie projektowania ona w sposób taki bezpieczny może pozwalać nam myśleć o tym, że stanie się to realne - deklaruje Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Pierwsi pacjenci onkologiczni zostaną przyjęci tu już we wtorek.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group