Zmarł ostatni były więzień niemieckiego obozu na terenie pilskiego lotniska

15.10.2019   Autor: Redakcja
228---468
W wieku 94 lat zmarł Kazimierz Pinkowski – prawdopodobnie ostatni były więzień niemieckiego obozu „Hansa Lager”, znajdującego się w latach II wojny światowej na terenie pilskiego lotniska.
- Pan Kazimierz – początkowo więzień owianego złą sławą  SS-Arbeitslager Lebrechtsdorf/UWZ-Lager Lebrechtsdorf – trafił do Piły w maju 1943 r. Po kilkutygodniowym szkoleniu zawodowym został zatrudniony jako pracownik przymusowy w zakładach lotniczych Ludwig Hansen & Co. W kolejnych latach pracował wraz z jeńcami radzieckimi, francuskimi, belgijskimi oraz włoskimi przy naprawach samolotów Fw 189, Me 210, Me 410 i Me 262. W maju i grudniu 1944 r. był naocznym świadkiem alianckich bombardowań lotniska. Piłę opuścił wraz z pozostałymi polskim więźniami w dniu 26 stycznia 1945 r. W trakcie marszu na zachód, jeszcze na obszarze Wału Pomorskiego, wymknął się niemieckim strażnikom i doczekał nadejścia jednostek Wojska Polskiego. W kolejnych dniach, podczas powrotu do rodzinnej wsi Wielka Klonia, dzięki swojemu sprytowi uniknął w Złotowie schwytania przez żołnierzy NKWD - przypomina jego postać Przemysław Olszyński, dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego. 

Fragmenty barwnych i potwierdzonych dokumentami archiwalnymi wspomnień Kazimierza Pinkowskiego można przeczytać w książce pt. „Lotnicza historia ziemi pilskiej 1910-1945”.

fot. archiwum Pilskiego Muzeum Wojskowego (Piła 1943 r. - Kazimierz Pinkowski siedzi pierwszy od prawej)

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group