Elf Jubilat z okazji 140 rocznicy linii kolejowej Piła-Poznań

24.09.2019   Autor: Redakcja
748---208
Pociąg Jubilat zajechał w sobotę na pilski dworzec. Elf pokonał trasę z Poznania do Piły, by uczcić 140 rocznicę istnienia tej linii kolejowej.

W maju minęło 140 lat od oddania do użytku linii kolejowej z Poznania do Piły. Z tej okazji na trasę wyruszył pociąg Jubilat. Był to Elf należący do Kolei Wielkopolskich.

- To różnica cywilizacyjna. Elfy są nowoczesne, wygodne i ekonomiczne jeśli chodzi o jazdę. Szybko się rozpędzają i szybko osiągają maksymalną prędkość i  dzięki temu skraca się czas przejazdu między stacjami - tłumaczy Krzysztof Springer, prezes Nadwarciańskiej Kolei Drezynowej, organizator wydarzenia.

Elfy to komfort dla podróżujących. A już teraz Koleje Wielkopolskie kupiły dziesięć nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych Elf 2 typu 48WE
 
- Te pociągi spełniają te normy międzynarodowe, europejskie. Także i teraz te nowe są też o jeden stopień lepsze - przekonuje Marceli Jakubowski z Urzędu Marszałkowskiego.

By były jeszcze lepsze to podróżni postulują o drugi tor na odcinku Oborniki Piła. Jednak urzędnicy rozwiewają te marzenia. Nawet w kolejnej perspektywie unijnej nie ma takich planów.

- Nie sądzę, żeby była taka możliwości, chyba żeby zechciało w to zainwestować że tak powiem państwo, czyli PKP PLK,  dlatego że my w naszych przymiarkach gdzie mielibyśmy zaangażować pieniądze własne, pieniądze regionalne, czyli unijne takiej możliwości niestety nie widzimy - mówi  Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Za to z dotacji w kolejnej perspektywie będą rewitalizowane linie z Międzychodu do Poznania, z Czarnkowa do Rogoźna oraz z Czempinia do Śremu.

Natomiast do końca roku zakończy się rewitalizacja trasy z Poznania do Piły. Jej koszt to ponad 600 mln zł, z czego ponad 400 mln to dotacja unijna.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group