Eugeniusz Repczyński. Wystawa z okazji 60-lecia pracy twórczej

13.09.2019   Autor: Redakcja
875---151
Wystawa retrospektywna z okazji jubileuszu 60-lecia pracy twórczej Eugeniusza Repczyńskiego. Wernisaż już dziś o godz. 19.00 w BWA.

Eugeniusz Repczyński, artysta malarz związany z Piłą od II połowy lat 60-tych. Będzie to wystawa retrospektywna z okazji jubileuszu 60-lecia pracy twórczej.

Eugeniusz Repczyński urodził się w 1938 roku w Obornikach Wielkopolskich. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu - malarstwo i architekturę wnętrz w pracowniach Tymona Niesiołowskiego, Stanisława Borysowskiego oraz Józefa Kozłowskiego (1960–-1965). Po studiach osiadł w Pile. Pracował jako nauczyciel w Liceum Ogólnokształcącym, następnie w Pilskim Domu Kultury jako instruktor plastyki. Był pierwszym profesjonalnym plastykiem przybyłym na stałe do Piły.

W PDK zajmował się ponadto amatorskim ruchem artystycznym, okolicznościowo scenografią, wykładał historię sztuki i popularyzował zagadnienia urządzania wnętrz mieszkalnych. Równolegle zaangażował się non profit na rzecz Związku Polskich Artystów Plastyków, którego członkiem jest od 1965 r. Pełnił funkcje w Zarządach Okręgu ZPAP w Poznaniu, później Oddziału w Pile. Był inicjatorem wystaw, plenerów, konkursów i innych działań na rzecz budowy i integracji pilskiego środowiska artystów plastyków. Od 1974 r. podejmuje działalność artystyczną w wolnym zawodzie. Realizuje się w szeroko rozumianej sztuce użytkowej: malarstwie ściennym, architekturze wnętrz, grafice użytkowej, wystawiennictwie, sztuce kościelnej, krytyce artystycznej. W l. 1990–1994 piastował urząd Plastyka Miejskiego w Pile.
Fundamentem działalności E. Repczyńskiego było i jest malarstwo sztalugowe. Tu odnosi sukcesy, zdobywa nagrody i wyróżnienia w konkursach ogólnopolskich, uczestniczy w licznych wystawach konkursowych, poplenerowych, a przede wszystkim indywidualnych, w kraju i za granicą.

Jego prace widoczne są także w przestrzeni miasta - jest m.in. twórcą charakterystycznych elementów zdobniczych na paru budynkach użyteczności publicznej (Zespół Szkół Muzycznych im. F. Chopina, Dom Towarowy „Merkury” Piła – mozaika elewacyjna - projekt i współpraca artysty plastyka Eugeniusza Ćwirleja, neon „Piła wita!” na wieżowcu przy ul. Wodnej i inne) oraz autorem malarstwa ściennego i tablicowego oraz licznych malatur we wnętrzach (Kościół parafialny w Krajence – renowacja malarstwa ściennego oraz malatury wnętrza (współpraca z artystą plastykiem Andrzejem Podolakiem); Kościół parafialny pw. Św. Stanisława Kostki w Pile – opracowanie i projekt malatury wnętrza; Szpital Specjalistyczny przy ul. Rydygiera w Pile – kaplica – malarstwo tablicowe oraz Droga Krzyżowa; Dom Kultury w Zakrzewie – malarstwo ścienne; Bank Pekao Piła – malarstwo ścienne oraz tablicowe; Markot „Stokrotka” w Pile – sgraffito; Pomnik Katyński Piła – projekt oraz konsultacje realizacyjne; Sala Miejska (hall) Piła – cykl obrazów abstrakcyjnych).

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group