Narodowe Czytanie w Pile 6 i 7 września w Muzeum Okręgowym i Parku Miejskim

29.07.2019   Autor: Redakcja
1954---1331
Tegoroczne Narodowe Czytanie w Pile odbędzie się 6 września przy skwerze na terenie Muzeum Okręgowego oraz 7 września w Parku Miejskim. Czytane będą, wybrane przez Parę Prezydencką Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser - Dudę, Nowele polskie. 

W tym roku Narodowe Czytanie w Pile rozpocznie się 6 września o godz. 11.00 przy skwerze ma terenie Muzeum Okręgowego. Uczestnikami akcji będzie młodzież z Zespołu Szkół Gastronomicznych, Zespołu Szkół Budowlanych oraz Zespołu Szkół im. St. Staszica w Pile. Czytaniu Sachema Henryka Sienkiewicza towarzyszyć będzie specjalna aranżacja: czytający uczniowie na skórach i kocach indiańskich ubrani w repliki indiańskich, plemiennych strojów, jeden uczeń w stroju clowna, za nim plakat informujący o wydarzeniu cyrkowym w mieście Antylopa, naokoło dekoracje indiańskie - fajka, biżuteria, nakrycia głowy, w tle słychać będzie odgłosy bębna. Ponadto siedzącym słuchaczom i przechodniom rozdawane będą specjalnie zaprojektowane indiańskie zakładki oraz rulony z cytatami z tegorocznych nowel.


Z kolei 7 września od godz. 17.00 przy fontannach w Parku Miejskim w ramach akcji Narodowego Czytania, przy dźwiękach muzyki czytać będą włodarze miasta, politycy, biznesmeni, ludzie kultury i sztuki, młodzież oraz inni pilanie. Zgromadzeni obejrzą również kilka scen z wybranych nowel w wykonaniu teatrów: "Tak", "Niepokorni" oraz "Apart". Akcji towarzyszyć będzie wystawa przedstawiająca krótkie informacje o autorach nowel. W programie również: "parkowa biblioteka", prezentacje dzieł. konkurs plastyczny; quizy na temat treści i bohaterów nowel; kącik animacyjny dla dzieci. Na parkowej scenie zorganizowany zostanie pokój z owalnym stołem i krzesłami dla czytających. Słuchający zasiądą przy małych stolikach, krzesłach i ławkach.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z małżonką dokonali wyboru ośmiu lektur z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Są to: 
  • Dobra paniEliza Orzeszkowa,
  • DymMaria Konopnicka,
  • KatarynkaBolesław Prus,
  • Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz,
  • OrkaWładysław Stanisław Reymont,
  • Rozdzióbią nas kruki, wrony…Stefan Żeromski,
  • SachemHenryk Sienkiewicz
  • Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
Te osiem nowel to klasyka polskiej noweli i taki właśnie tytuł będzie miała tegoroczna edycja Narodowego Czytania – podkreśla Andrzej Duda, zachęcając do udziału w tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Utwory reprezentują różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne – ale łączy je to, co najważniejsze: są na trwale wpisane w historię polskiej literatury.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

fot. archiwum
źródło: prezydent.pl

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group