W Pile powstaje Centrum Badawczo-Rozwojowe OZE

21.06.2019   Autor: AK
729---21
Centrum Badawczo-Rozwojowe OZE w Pile ma za zadanie opracowywać nowe technologie, które pozwolą na tanie i wydajne czerpanie energii z odnawialnych źródeł energii takich jak wiatr, słońce czy woda.

- Z jednej strony będziemy chcieli kontrolować i badać różnego sposobu implementacje już dostępnych rozwiązań, z drugiej strony przy udziale właśnie kadry naukowej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej będziemy mieli możliwość badać nowe źródła wytwarzania odnawialnej energii. Możemy tworzyć nowe ogniwa fotowoltaiczne, zupełnie nowego typu oparte na nowych pierwiastkach, nie tylko krzemowe - tłumaczy Tomasz Wojciechowski, prezes Gwdy.

Na terenie miejskiej oczyszczalni ścieków już ruszyła budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego OZE, czyli ośrodka badań inżynieryjnych i naukowych z zakresu opracowania nowych materiałów i technologii oraz urządzeń do przetwarzania energii z odnawialnych źródeł.

Pilska spółka Gwda do projektu przystąpiła wraz z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Pile i Izbą Gospodarczą Północnej Wielkopolski.

Wartość budowy tego centrum to ponad milion złotych, z czego połowę stanowi dofinansowanie z WRPO 2014+. Laboratorium zacznie pracować jeszcze w tym roku.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group