Pieniądze jednak się znalazły. 500+ dla niepełnosprawnych

24.05.2019   Autor: Michał Kępiński
964---658
Prawo i Sprawiedliwość obiecuje wypłatę 500 złotych miesięcznie dla osób niepełnosprawnych powyżej 18 roku życia, które są całkowicie niezdolne do samodzielności. Świadczenie dla niepełnosprawnych sfinansują najbogatsi.
 
Obietnica dodatkowych pieniędzy dla osób niepełnosprawnych jest de facto realizacją zapowiedzi jeszcze z zeszłego roku, które były efektem protestów osób niepełnosprawnych. Wtedy rząd przekonywał, że nie ma pieniędzy na spełnienie takiego postulatu. Dziś sytuacja się diametralnie zmieniła.
 
 – Uważamy, że jeżeli stan państwa pozwala, a pozwala na to, to chcemy wprowadzić także ten dodatek o którym mówimy. On by dotyczył około 0,5 miliona osób, które nie mają żadnych innych dochodów. Kosztować będzie budżet państwa około 3 mld złotych - mówi Marcin Porzucek, poseł na Sejm RP.


 
Skąd rząd Prawa i Sprawiedliwości chce wziąć pieniądze na sfinansowanie tych obietnic? Marcin Porzucek wymienia dwa główne źródła. Jednym ma być podatek od sprzedaży detalicznej, który obejmie największe firmy handlowe, a drugim Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i tak zwana danina solidarnościowa płacona przez te osoby fizyczne, których dochody w danym roku podatkowym przekroczą 1 mln zł. Jej wysokość to 4 proc. nadwyżki tej kwoty. To kolejny pomysł na program socjalny Prawa i Sprawiedliwości, choć jeszcze kilka tygodni temu w programie Prosto z Mostu wicepremier Jarosław Gowin przekonywał, że:
- Nie ma więcej pieniędzy i mówię to z pełnym przekonaniem. Te transfery społeczne, które zapowiedział pan prezes Jarosław Kaczyński są i tak bardzo wysokie i tak trzeba będzie szukać oszczędności w innych obszarach.

Wicepremier dodał, że kolejne programy socjalne można by było realizować tylko drogą podnoszenia podatków. Czyli jedną ręką dając, a drugą odbierając. Jak będzie? To pokażą najbliższe miesiące.
 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group