Startuje Noc Muzeów

17.05.2019   Autor: Jakub Sierakowski
Już dzisiaj kolejna noc muzeów. Placówki w naszym regionie przygotowały na tę okazję dużo atrakcji, a my sprawdziliśmy jakie konkretnie.


Zaczynamy od Piły. Muzeum im. Stanisława Staszica zaprasza na godzinę 19:45 do Sali Miejskiej na Dąbrowskiego. Wystąpi Piotr Bukartyk i Krzysztof Kawałko. A wcześniej będzie dużo o...piwie.

- Będą dwie gawędy. Zapraszam na pierwszą o godzinie 18. Będzie ona dotyczyła piwowarów i browarów w dawnej Pile. Temat dość nietypowy - zapowiada Maciej Usurski.

A do tego m.in. wykłady o dwóch browarach znajdujących się przed wiekami na terenie miasta oraz o piśmie satyrycznym z czasów Stanisława Staszica. Swoje atrakcje przygotowali także sąsiedzi z Muzeum Okręgowego.W programie będą między innymi udostępnione wystawy stałe. Te, które są poświęcone archeologii, historii, czy historii sztuki. Są związane z regionem, ale nie tylko. Oprócz tego będzie jeszcze udostępniona wystawa czasowa, którą obecnie też można zobaczyć - mówi Sylwia Klimaszewska.

Pilskie MZK specjalnie na Noc Muzeów uruchomiło dwie bezpłatne linie autobusowe A i B. Dojadą do muzeów, galerii BWA i na lotnisko, a będą kursować od 17 do 1 w nocy. 

Muzeum Ziemi Złotowskiej stawia w tym roku na fotografię.

- Rozpoczęciem wieczoru będzie o godzinie 17 wernisaż wystawy Katarzyny Sypniewskiej „Złotowskie kolory codzienności”, która będzie przedstawiała fotografie przestrzeni miasta Złotowa, których główną bohaterką jest córka artystki - opowiada Kamila Krzanik-Dworanowska, dyrektorka placówki.


Oprócz tego, w muzeum będzie także wystawa starych aparatów fotograficznych. Niektóre z nich pochodzą nawet z XIX wieku. Nowość czeka na odwiedzających w Wałczu. W tym roku Noc Muzeów po raz pierwszy odbędzie się w Skansenie. W programie m.in. wystawa mówiąca o agresji Niemiec na Polskę w 1939 r, prelekcje o wałeckim garnizonie i nie tylko.

- Nasi wałeccy żołnierze będą prezentowali swój sprzęt. Będzie pokaz sprzętu, prezentacja sprzętu, wyposażenia żołnierzy niemieckich, bo jak wiemy Wałcz do 1945 r. miasto było garnizonem niemieckim. Będzie strzelanie, już tradycyjnie przygotowane przez wałecką Ligą Obrony Kraju - zapowiada Bogdan Dankowski, kierownik Skansenu Grupy Warownej Cegielnia.


Za to w Czarnkowie, muzeum świętuje jeszcze 100 – lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

- Zapraszamy państwa na niebywałą możliwość otrzymania kopii z własnym imieniem i nazwiskiem, legitymacji żołnierza, oczywiście w cudzysłowie, wojsk wielkopolskich. Ręcznie wypisaną atramentem - mówi Elżbieta Gajda, kierownik muzeum.

A do tego okolicznościowa wystawa oraz kopia munduru z tamtego okresu, który będzie można przymierzyć. W Chodzieży na Noc Muzeów trzeba będzie poczekać jeszcze tydzień. Na zwiedzających czeka wystawa „Historia chodzieskiego rzemiosła”.

- Tę wystawę współtworzymy z Cechem Rzemiosł Różnych z Chodzieży, od których mamy większość eksponatów. Oprócz wystawy czasowej, na której pokażemy dawne narzędzia rzemieślnicze. Będzie zorganizowany piknik rzemieślniczy - opowiada Karolina Matwiejczuk-Ilnicka.

A na nim będzie można poznać historię dawnych zawodów i zobaczyć jak przed latami pracowali kowale, czy szewcy.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group