Asta Video Fest

Siedem milionów złotych dla czterech gmin naszego regionu

15.05.2019   Autor: Redakcja
2487---29
Gminy Piła, Trzcianka, Kaczory i Szydłowo otrzymają dofinansowanie inwestycji realizowanych w ramach Pilskiego Obszaru Strategicznej Interwencji. Uchwałę dotyczącą zakwalifikowania projektów podjął w czwartek zarządu województwa.

Inteligentne rondo
Poprawa efektywności energetycznej, funkcjonalności i dostępności komunikacji publicznej w ujęciu miejskim i ponadlokalnym to główne założenia inwestycji, którą realizować będzie gmina Piła w rejonie ulic Okólnej, Tucholskiej i Roosevelta.

- Nikomu nie trzeba uświadamiać, że jest to jedno z najbardziej uciążliwych skrzyżowań w mieście. Z ulicy Tucholskiej w Okólną bardzo ciężko wyjechać, a niekiedy bywa to niemal niemożliwe. Rozpoczynamy przebudowę tego newralgicznego skrzyżowania, ale nie tylko, ponieważ powstanie również ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Okólnej, po jej prawej stronie patrząc od mostu – mówi Beata Dudzińska, zastępca prezydenta Piły.

Skrzyżowanie będzie przebudowane na rondo, dodatkowo zostanie wybudowana wspomniana już ścieżka rowerowa, a także efektywne energetycznie oświetlenie. Zostanie również zamontowany system ITS, który będzie wykrywać nadjeżdżające autobusy i poprzez odpowiednio skalibrowaną sygnalizację świetlną umożliwi im płynny przejazd przez rondo. Cały projekt ma wartość około 3,5 mln złotych, a w ramach dofinansowania gmina Piła otrzyma 2,7 miliona. Prace rozpoczną się już w czerwcu, a termin zakończenia inwestycji to koniec grudnia przyszłego roku.

Kolejny etap pętli
Rozwój zintegrowanego i niskoemisyjnego transportu i usprawnienie mobilności miejskiej leżą u podstaw inwestycji, którą realizować będzie gmina Trzcianka. Co kryje się pod tym tajemniczym pojęciem? Kolejny etap tzw. Pętli Trzcianeckiej, czyli ścieżka rowerowa ze Smolarni do Trzcianki, o długości 5,5 km.

- Mamy już wyremontowaną drogę powiatową wraz ze ścieżką rowerową z Trzcianki do Stradunia, teraz nowy szlak dla rowerów wytyczony zostanie również ze Smolarni do Trzcianki. Równocześnie rozmawiamy z Lasami Państwowymi na temat pozostałych odcinków pętli, i niewykluczone, że przy okazji budowy ścieżki ze Smolarni uda się zrealizować jeszcze jeden etap – mówi Krzysztof Jaworski, burmistrz Trzcianki.

Oprócz budowy nowej ścieżki rowerowej gmina zmodernizuje oświetlenie uliczne wzdłuż ścieżki biegnącej po miejskiej stronie, wzdłuż ul. Fałata. Trzydzieści dwie sodowe oprawy oświetleniowe zostaną wymienione na oświetlenie LED. Na zrealizowanie projektu, którego łączna wartość wynosi ponad 1,8 mln złotych, gmina Trzcianka otrzyma dofinansowanie w wysokości ponad 1,4 miliona.
Rowerowe Kaczory
Prawie dwa miliony złotych kosztować będzie inwestycja realizowana przez gminę Kaczory. Na odcinku drogi Kaczory – Krzewina – Dziembowo powstanie droga dla rowerów, wyremontowane i przebudowane będą również dwie zatoki autobusowe. Ścieżka rowerowa połączy miejscowość Krzewina z Kaczorami, za pośrednictwem istniejącej już ścieżki Kaczory-Morzewo. Dofinansowanie inwestycji to ponad 1,6 mln złotych.

- Całkiem niedawno mieliśmy okazję otwierać piękne ścieżki rowerowe w gminie Kaczory, m. in. tę do Morzewa i do Piły. Bardzo się cieszę, że powstaje kolejna ścieżka rowerowa w gminie. To nie tylko umożliwi mieszkańcom i turystom bezpieczne poruszanie się na rowerach czy rolkach, ale takie inwestycje na pewno przyczyniają się do ograniczania szkodliwej emisji dwutlenku węgla i oprawy jakości naszego powietrza. Cieszę się również, że wszystkie cztery projekty otrzymały wysokie oceny i zakwalifikowały się do dofinansowania, gratuluję prezydentowi, burmistrzowi i wójtom, a przede wszystkim dziękuję wszystkim tym osobom, które przyczyniły się do powstania tak dobrych wnioskówmówi Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego.

Parkuj i jedź
Park & ride (P&R) to w dużych ośrodkach miejskich parking zlokalizowany w pobliżu peryferyjnych przystanków, przeznaczony dla osób korzystających z publicznego transportu zbiorowego. Kierowcy pozostawiają swoje pojazdy w wyznaczonych miejscach, przesiadają się do komunikacji zbiorowej i w ten sposób kontynuują drogę do centrum miasta. Pierwsze parkingi tego typu pojawiły się w latach sześćdziesiątych XX wieku w Wielkiej Brytanii. Właśnie tego typu parking, rozszerzony o formułę B&R (zostaw rower i jedź), powstanie w Szydłowie, przy Centrum Upowszechniania Kultury. Powstaną 54 miejsca postojowe w wybudowanych obiektach „parkuj i jedź”, w tym cztery dla osób niepełnosprawnych oraz osiem stanowisk postojowych dla rowerów pod wiatą, a także elementy małej architektury.

Z nowego oświetlenia LED będą się niebawem cieszyć mieszkańcy Dobrzycy i Zawady. Energooszczędne oświetlenie zostanie wybudowane na Osiedlu Na Wzgórzu w Dobrzycy i przy drodze powiatowej w Zawadzie. W Dobrzycy planuje się wykonanie 41 stalowych słupów oświetleniowych z oprawami LED. Długość dróg przewidziana do oświetlenia wynosić będzie ok. 1500 m, natomiast w Zawadzie powstanie 12 aluminiowych słupów oświetleniowych. Inwestycja zamknie się w kwocie 1,5 mln złotych, a w ramach dofinansowania gmina Szydłowo otrzyma prawie 1,3 miliona.

opr. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group