W tym roku ruszy wielka przebudowa miast regionu

28.01.2019   Autor: AK
---

Najbardziej rozchwytywany przez samorządy konkurs unijny na rewitalizację miast rozstrzygnięty. Z naszego regionu dotację dostanie powiat pilski oraz Wieleń. Chodzież liczy także na 7 mln choć znalazła się pod kreską.

Przywrócenie świetności niemal stuletniemu stadionowi przy Okrzei oraz kinu Iskra w Pile – to zadanie jakie przez najbliższe dwa lata będzie realizował powiat pilski. Nie byłoby to możliwe gdyby nie dotacja unijna w wysokości 7 mln zł

- Za sobą pozostawiliśmy przeszło stu wnioskodawców, m.in. gminę Piła, inne gminy z naszego powiatu pilskiego, no mi osobiście jest przykro, że wniosek gminy Piły 80 miejsce zajął, natomiast w naszym przypadku, projekt rewitalizacji stadionu i kina Iskra połączyliśmy w jeden projekt w celu powstania nowoczesnych centrów społeczno-rekreacyjnych no zyskał prawie najwyższą ocenę - mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Tylko 9 samorządów z 91 starających się o dotację otrzyma dofinansowanie na rewitalizację. Chodzież jest na 10 miejscu. Tuż pod kreską. Burmistrz jednak nie traci nadziei, że wnioskowane przez niego 7 mln zł otrzyma na odnowę tkanki miejskiej.

- Co się pod nim kryje? Działania na ulicy Żeromskiego wewnątrz osiedla i na ulicach przyległych, to jest całkowita przebudowa infrastruktury drogowej, chodników, parkingów, ale również tej związanej z rekreacją, wypoczynkiem, place zabaw - wymienia Jacek Gursz, burmistrz Chodzieży.

Miasto Piła w ramach tego unijnego konkursu starała się o 2 mln zł dofinansowania na remont dwóch noclegowni dla bezdomnych na al. Niepodległości i na Okólnej. Piła jednak znalazła się na 82 miejscu.

- Wydawałoby się, że pomoc osobom w najtrudniejszej sytuacji, powinna być priorytetem rewitalizacyjnym, ale jak wiemy nieformalnie liczyła się liczba osób korzystających z projektu, więc trudno porównywać osoby, które przychodzą na stadion z pomocą osobom, które są bezdomne - wyjaśnia Piotr Głowski, prezydent Piły.

Niemniej jednak te dwie noclegownie zostaną wyremontowane i to w ciągu dwóch lat – zapewnia prezydent. Ponadto Piła także z funduszy z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego otrzymała już wcześniej dotację na rewitalizację bulwarów nad Gwdą. Prace ruszą w tym roku. Tu powstanie m.in. skateplaza z torem rolkowym, boiska oraz miejsce do uprawiania coraz popularniejszej kalisteniki, czyli gimnastyki na drążkach na świeżym powietrzu.

W dotacji dla Pilskiego Obszaru Strategicznej Interwencji zostanie zmodernizowany Plac Pocztowy w Trzciance. Przebudowę czeka też Wieleń, który znalazł się w grupie 9 wygranych projektów. Miasto otrzyma 16,5 mln zł na rewitalizację centrum.

- Mówimy o bulwarach nadnoteckich, mówimy o Nowym Mieście, czyli rewitalizacji tej części Wielenia, która jest taką częścią handlową przede wszystkim. Mówimy również o „przystanku edukacja” oraz o budynku na terenie Zespołu Szkół, który ma być Kinem za Rogiem oraz w tym budynku będą również pracownie nowoczesnych technologii, mediateka bardzo nowoczesna - zapewnia Elżbieta Rybarczyk, burmistrz Wielenia.

Te samorządy, który nie załapały się do konkursu na rewitalizację, mogą jeszcze starać się o niskoporocentowane pożyczki Jesicca2 na ten cel. Z takiej pożyczki skorzystało już Rogoźno, w którym od września mieszkańcy mogą się cieszyć odrestaurowanym placem im. Karola Marcinkowskiego.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group