Fabryka asfaltu powstanie w Pile?

08.01.2019   Autor: Artur Maras
---

Firma Strabag planuje otworzenie w Pile wytwórni asfaltu. Jeśli obiekt powstanie miałby w ciągu godziny wytwarzać nawet 160 ton masy bitumicznej. Inwestycja miała powstać w Złotowie. Jednak po protestach mieszkańców, firma postanowiła spróbować w Pile.

- Firma Strabag złożyła dwa wnioski generalnie mówiąc. Jeden jest z lokalizacją przy ul. Wawelskiej a drugi z lokalizacją przy ul. Przemysłowej. Chodzi o budowę wytwórni mas bitumicznej mineralnej o mocy przerobowej 160 ton na godzinę. Aktualnie trwają zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku procedury związane z rozpatrzeniem wniosku i wydaniem decyzji środowiskowej - informuje Stanisław Zasławski, inspektor ds. ochrony środowiska UM Piły.

Przy czym na inwestora został nałożony obowiązek sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko. Jeśli chodzi o lokalizację przy ul. Przemysłowej to taki raport został już złożony. W nim to zawarty jest m.in. opis stosowanej technologii oraz oddziaływania na środowisko, a to zdaniem firmy, która przygotowała na zlecenie inwestora raport nie będzie negatywne. Tak samo jak wpływ na zdrowie mieszkańców Piły.

Według raportu w trakcie produkcji będzie używany pył węglowy. Jednak inni producenci zastępują go olejem opałowym z dbałości o środowisko właśnie. Przygotowany raport oceni teraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pile oraz Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy.

Pilanie z kolei do czwartku, 10 stycznia mają czas na zgłaszanie ewentualnych uwag i skarg w Wydziale Gospodarki Komunalnej UM Piły. Nie udało nam skontaktować się z przedstawicielami firmy Strabag.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group