94 proc. mieszkańców chce odrębnego powiatu

08.01.2019   Autor: Magdalena Lach
---

Powstanie powiatu trzcianeckiego było marzeniem poprzedniego burmistrza Trzcianki Krzysztofa Czarneckiego. Z końcem roku zakończyły się zarządzone przez niego konsultacje społeczne w sprawie podziału powiatów.

94 proc. ankietowanych opowiedziało się za utworzeniem odrębnego powiatu trzcianeckiego. Liczba ta zrobiłaby wrażenie, gdyby była miarodajna. Kart konsultacyjnych do Urzędu Miejskiego w Trzciance wpłynęło niespełna 2500, a teren konsultacji obejmował jedynie gminę Trzcianka. Powiat czarnkowsko-trzcianecki liczy blisko 90 tys. mieszkańców. W gminie Trzcianka mieszka zaledwie 23 tys. mieszkańców. I to w głównej mierze oni nie są zadowoleni z obecnego kształtu powiatu.

Powiat trzcianecki zlikwidowano 44 lata temu, podczas reformy administracyjnej na mocy której powstało województwo pilskie. Natomiast po kolejnej reformie w w 1999 roku Trzcianka weszła w skład powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. To co nie podobało się poprzedniemu burmistrzowi, już jego następcy nie przeszkadza.

- Moim zdaniem nie ma obecnie możliwości, aby taki powiat stworzyć, chyba że to siłą miałoby zostać zrealizowane, natomiast wśród innych gmin naszego powiatu trudno znaleźć partnerów do tego, aby rozwijać się w innym kierunku, niż w ramach powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego - mówi Krzysztof Jaworski, burmistrz Trzcianki.

Poza mieszkańcami samej Trzcianki, ze świecą szukać można zwolenników autonomii Trzcianki.

- Stanowisko poszczególnych gmin wchodzących w skład powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego jest jasno określone poprzez społeczności lokalne wyrażone w formach uchwał odpowiednich rad. Jedność powiatu ponad wszystko
- zapewnia Feliks Łaszcz, starosta czarnkowsko-trzcianecki.

Silnego powiatu oczekują również mieszkańcy Czarnkowa. Natomiast inicjator utworzenia powiatu trzcianeckiego – były burmistrz Trzcianki Krzysztof Czarnecki piastuje obecnie stanowisko członka zarządu powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. To na jego zlecenie przeprowadzono ankietę. Nie ma ona jednak mocy prawnej. Powiat czarnkowsko-trzcianecki więc będzie istniał nadal.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group