Rondo 9. Zaodrzańskiego Pułku Piechoty do zmiany

23.08.2018   Autor: Redakcja
---

Wojewoda wielkopolski zmienia nazwę jednego z pilskich rond. Uznał on nazwę 9. Zaodrzańskiego Pułku Piechoty za propagowanie komunizmu. Zamiast tego rondo znajdujące się w sąsiedztwie pilskiej komendy policji zyskało nowego patrona - Teofila Drozdowskiego.

– Absolutnie nie podejrzewaliśmy, że nazwa dziewiątego Zaodrzańskiego Pułku Piechoty w Pile nadana dla ronda przy skrzyżowaniu ulic Bydgoskiej, Podchorążych, Karpackiej zostanie zmieniona zarządzeniem wojewody wielkopolskiego. Wojewoda wielkopolski wydał takie zarządzenie zastępcze, w myśl przepisów ustawy o zakazie propagowania komunizmu i niestety musieliśmy skorzystać z opcji złożenia skargi do sądu administracyjnego - mówi Julita Grzegrzółka, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami w Urzędzie Miasta w Pile.

9. Zaodrzański Pułk Piechoty został przeniesiony do Piły w połowie dwudziestego wieku, stacjonował w koszarach przy ulicy Kossaka i pomagał w odgruzowywaniu miasta po II wojnie światowej. Do dziś w Pile mieszka część żołnierzy z tego oddziału, wśród nich Honorowy Obywatel Piły Franciszek Leszczyszyn. Według Instytutu Pamięci Narodowej nazwa ronda propaguje komunizm wskazując na to, że jednostka była sformowana przez władze Związku Sowieckiego.

Wojewoda zdecydował o wprowadzeniu nowej nazwy dla ronda, nadając mu imię Teofila Drozdowskiego. Był on sekretarzem Pilskiej Rady Ludowej oraz działaczem niepodległościowym. W grudniu 1919 roku Drozdowski wybrany został do Rady Miasta Piły, jednak latem roku następnego zdecydował się opuścić niemiecką Piłę i wyjechać do Polski. Osiedlił się w Bydgoszczy, gdzie pracował jako urzędnik państwowy i zmarł w 1930 roku. Od decyzji wojewody miasto złożyło skargę.

Pilski magistrat czeka również na rozpatrzenie przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu skargi na zarządzenie zastępcze wojewody w sprawie zmiany ulicy 14 lutego na Piotra Konieczki. Rozprawę wyznaczono na 12 września.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group