Wsparcie rządu dla budowy dróg lokalnych

03.08.2018   Autor: Paweł Różycki

Trzydzieści siedem dróg gminnych i siedem powiatowych w Wielkopolsce dostanie dofinansowanie w ramach rządowego programu na rzecz rozwoju konkurencyjności regionów poprzez wsparcie lokalnej infrastruktury drogowej. Umowy na realizację podpisano wczoraj w Trzciance w obecności wojewody Zbigniewa Hoffmana.

Dofinansowanie otrzyma prawie pięćdziesiąt inwestycji drogowych. Piętnaście z nich dostanie wsparcie na poziomie 80%. Kwoty przekazane z rządowego programu są różne, bo i inwestycje są różnej skali. Najdłuższa, bo ponad 3-kilometrowa droga przebudowana zostanie w gminie Kaczory. Najkrótsza, niespełna 180 metrowa w Jastrowiu.
Program w ramach, którego dzisiaj podpisywaliśmy umowy, jest to program bardzo szczególny bo on po raz pierwszy daje szansę małym gminom, tym które nie byłoby stać na wkład własny, na budowę, modernizację, remont dróg – powiedział wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

W naszym regionie z tego programu skorzysta aż dziewięć gmin, w tym dwie z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego – Trzcianka i Czarnków. Gmina Trzcianka otrzymała dofinansowanie w wysokości 484 tysięcy złotych na przebudowę drogi w Biernatowie.Myślę, że to będzie bardzo duży skok cywilizacyjny dla nas, dla samorządów, bo potrzeby drogowe są ogromne. My tutaj, licząc w naszej gminie byśmy chętnie wydali w najbliższym czasie przynajmniej 200 milionów złotych, żeby na bieżąco być z drogami –wskazuje burmistrz Trzcianki Krzysztof Czarnecki.

Rząd w najbliższych latach na inwestycje drogowe ma zamiar przeznaczyć kwotę aż 5 miliardów złotych, dlatego trzcianeccy samorządowcy planują złożyć kolejne wnioski. 80 procentowe wsparcie trafi także do gminy Czarnków. Tu warta ponad 800 tysięcy złotych przebudowa drogi na os. Polnym w Sarbii zyskała aż 681 tysięcy złotych dofinansowania. Ta droga dotyczy także osiedla z daleka od wioski, takiej pewnej enklawy gdzie zawsze był problem wiosną, jesienią z dojazdem. Jesteśmy po przetargu – dodaje wójt gminy Czarnków Bolesław Chwarścianek.

Jeżeli zliczyć pieniądze, które są przeznaczone przez rząd dla Wielkopolski na drogi, to otrzymamy kwotę ponad 100 milionów złotych. Nasze województwo jest drugim co do wielkości beneficjentem w kraju.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group