Przygotowanie i realizacja S10 w regionie przyśpiesza

04.07.2018   Autor: Redakcja
---

Na całym odcinku DK10 w województwie zachodniopomorskim trwają prace projektowe lub realizacja robót budowlanych. Droga krajowa nr 10 łączy Szczecin bezpośrednio z Warszawą i trasa ta docelowo ma mieć klasę drogi ekspresowej.

W ramach tej inwestycji trwa budowa obwodnicy Wałcza. Zaawansowanie robót na obwodnicy wynosi około 70 proc. Wykonawca zgłosił roszczenia terminowe głównie związane ze złymi warunkami pogodowymi w ubiegłym roku (duża ilość opadów) oraz koniecznością wprowadzenia zmian projektowych. Obecnie roszczenia są analizowane i jest przygotowywany stosowny aneks terminowy. Roboty na obwodnicy Wałcza powinny się zakończyć w połowie przyszłego roku. Wcześniej mogą zostać udostępnione kierowcom fragmenty trasy, które będą już gotowe.

- W marcu tego roku podpisaliśmy umowy na prace projektowe dla całego odcinka od Szczecina do Piły, razem to 114 kilometrów drogi ekspresowej – informuje Łukasz Lendner, dyrektor GDDKiA O/Szczecin.

W tym roku wykonawca przygotuje niezbędną dokumentację i złoży wniosek o wydanie decyzji środowiskowej, która zostanie uzyskana w przyszłym roku. Decyzja ta określi korytarz przebiegu drogi i środowiskowe uwarunkowania jej realizacji.

Obecnie trwają prace nad dokumentacją, przyrodnicy wykonują w terenie inwentaryzacje przyrodnicze, które są niezwykle ważną częścią dokumentacji środowiskowej. Po uzyskaniu decyzji środowiskowej zostanie zlecone opracowanie dla tego odcinka Koncepcji Programowej wraz z badaniami geologicznymi, tak aby zakończyć proces przygotowawczy do końca 2020 roku.

Odcinek drogi S10 będzie łączyć obwodnice Stargardu z obwodnicą Wałcza i dalej obwodnicę Wałcza z obwodnicą Piły (połączenie dróg S10 i S11). Droga będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę, nowa trasa będzie omijała wszystkie miejscowości na przebiegu drogi krajowej nr 10. Połączenia z pozostałą siecią drogową będą tylko na węzłach drogowych.

S10 na odcinku Stargard – Piła o długości 108 km ma kosztować 2,8 mld złotych.

opr. Mateusz Grzeszczuk, główny specjalista ds. Komunikacji Społecznej GDDKiA w Szczecinie

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group