Dziś odsłonięcie tablicy Piete Kuhr

24.04.2018   Autor: Artur Maras
---

We wtorek przypada rocznica urodzin Piete Kuhr znanej jako Jo Mihaly. Z tej okazji po raz pierwszy zorganizowana zostanie okolicznościową imprezę upamiętniającą jedną z najsławniejszych pilanek. Zaplanowano m. in. odsłonięcie pamiątkowej tablicy, tort oraz wystawę.

Piethe Kuhr przyszła na świat w tzw. białej willi czyli budynku przy obecnym Placu Konstytucji 3 Maja. W czasach gdy Piła nazywała się jeszcze Schneidemühl, a do 28 tys. miasta z frontu wschodniego wracali ranni lub martwi niemieccy żołnierze, 12-letnia Piete rozpoczęła pisanie dziennika. Opisuje w nim miasto, rodzinę, okropieństwa wojny, funkcjonowanie jednego z największych w ówczesnej Europie obozów jenieckich i swoje nastoletnie życie. Dziennik ukazał się w języku angielskim i niemieckim. W grudniu ubiegłego roku dzięki Wiesławie Szczygieł oraz Markowi Fijałkowskiemu i Janowi Szwedzińskiemu udało wydać się polską wersje tego najsłynniejszego dziennika z czasów I Wojny światowej.

Uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy nastąpi 24 kwietnia czyli we wtorek o godz. 17.30. Tablicę zaprojektował autor pobliskiej ławeczki Staszica. Skoro urodziny musi być i tort. Ten będzie czekał na pilan w Regionalnym Centrum Kultury obok okolicznościowej wystawy.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group