Powiat uchwalił budżet

23.12.2017   Autor: Jakub Sierakowski
---

Powiat pilski uchwalił budżet na rok 2018. Zaplanowano wyższe o 6 milionów zadłużenie, a także rekordowe dochody i wydatki. Uchwalono także wieloletnią perspektywę finansową na lata 2018 – 2027.

18 milionów na inwestycje, niecałe 6 milionów deficytu. Tak w skrócie wygląda budżet powiatu na rok 2018. Skarbnik Tomasz Pawłowski, nazywa go rekordowym i optymalnym. Jak zaznacza – liczy na dotacje ze środków zewnętrznych, przede wszystkim z Unii Europejskiej.

- Inwestycje 18 milionów,a to jest 12% budżetu. To dla powiatu bardzo dużo ponieważ mieliśmy co roku 7-8% wydatków inwestycyjnych. Zwiększenie mamy i dochodów i wydatków. Powiem tak – tak dużych dochodów i tak dużych wydatków jeszcze w historii powiatu nie było. To jest naprawdę rekordowy budżet - stwierdza skarbnik powiatu pilskiego, Tomasz Pawłowski.

W przyszłym roku będzie dokończona budowa hali przy Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Pile. Mają powstać 4 boiska przy pilskich szkołach ponadgimnazjalnych. Rewitalizacji doczeka się także stadion przy Okrzei oraz budynek, w którym mieściło się kino "Iskra". Zarezerwowano także środki na remont dróg Śmiłowo – Kaczory, Kruszki – Kijaszkowo oraz przebudowę oddziału ratunkowego pilskiego szpitala. I to nie koniec.

" target="_blank">

 - Budżet, który jest budżetem proinwestycyjnym, nie jest budżetem finalnym. W związku z tym, że pozyskujemy bardzo dużo środków zewnętrznych. Przypomnę, że w tej kadencji pozyskaliśmy już 54 miliony. Budżet jest budżetem bezpiecznym, to znaczy – zapewnia nam przede wszystkim płynność wydatków i dochodów, zapewnia nam możliwość spłaty wcześniejszych zobowiązań - mówi starosta pilski, Eligiusz Komarowski.

Te argumenty nie przekonują radnych opozycji, którzy zarzucają brak wystarczających inwestycji i brak pomysłu na prowadzenie powiatu. Krytykują także fakt zwiększenia o 6 milionów zadłużenia powiatu.

Zadłużenie powiatu wzrasta do 42 milionów złotych i to jest dla nas bardzo niepokojące przed kolejną perspektywą finansową. W samym budżecie jest zbyt mało pieniędzy na inwestycje w oświacie. Podawałem tu przykłady, mniej więcej na co potrzeba. Zaznaczyłem też bardzo dobitnie, że w budżecie powinny znaleźć się pieniądze jako pomoc dla szpitala - tłumaczy Kazimierz Sulima, radny PO Rady Powiatu w Pile.

Radni uchwalili także Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2018 – 2027. Według jej założeń, od roku 2019 w budżecie zaplanowano nadwyżki finansowe.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group