Wojewoda zmienił nazwę ulicy

16.12.2017   Autor: Redakcja
---

Zamiast ulicy 14 Lutego w Pile będzie kaprala Piotra Konieczki? Taką decyzję podjął wojewoda wielkopolski w związku z ustawą dekomunizacyjną mimo, że władze Piły zmieniły uzasadnienie jej nazwy, wiążąc ją z osobą świętego Walentego i Świętem Zakochanych.

- Zostało zmienione uzasadnienie, ale było to działanie pozorne, nie skutkowało tym, że nazwa ulicy została zmieniona. A więc w tej sytuacji wojewoda był zmuszony do wydania zarządzenia zastępczego, które doprowadziło do zmiany rzeczywistej ulic,y a nie tylko wyłącznie pozornej. Taka sytuacja miała miejsce w Pile podczas sesji Rady Miasta - mówi Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Wojewoda uznał również, że samorząd miejski nie dokonał zmiany nazwy w terminie ustawowym. Dlatego też podjął decyzję o przemianowaniu 14 Lutego na kaprala Piotra Konieczki. Ten w 1939 roku został oddelegowany do obrony placówki Straży Granicznej w Jeziorkach. Zginał 1 września około godz. 1.40, broniąc strażnicy przed niemieckimi grupami dywersyjnymi. Według niektórych historyków był on pierwszym żołnierzem poległym podczas drugiej wojny światowej. Prezydent Piły nie zgadza się z decyzją wojewody i złoży odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group