Boom mieszkaniowy. Nowe działki pod zabudowę

26.06.2017   Autor: Artur Maras
---

Nowe działki pod budownictwo wielo i jednorodzinne w Pile – ma to być odpowiedź Urzędu Miasta na rosnące zapotrzebowanie w mieście na własne cztery kąty. Według optymistycznych prognoz w ciągu pięciu najbliższych lat w grodzie Staszica ma powstać nawet 5 tys. nowych miejsc pracy.

W pilskiej strefie przemysłowej trwa budowa nowych zakładów. Część z nich jak np. fabryka firmy Thule, ma być otwarta już na początku przyszłego roku i dać w pierwszym etapie zatrudnienie dla ponad stu osób, także spoza miasta.

- Mamy świadomość, że w najbliższych miesiącach, najbliższych latach, będziemy starali się pozyskać do Piły nowych specjalistów, ale zarazem będziemy starali się zatrzymać w Pile młodzież, która kończy szkołę, przekonać że warto nie tylko zdobyć tutaj edukację, ale również zamieszkać - przekonuje Beata Dudzińska, zastępca prezydenta Piły.

Oferty pracy jakie tworzą przedsiębiorcy to jedno. Ważne są także warunki mieszkaniowe.

- Można zauważyć taką tendencję, że faktycznie tych nowych mieszkań brakuje, a pozostają na rynku tylko stare kamienice, które nie są atrakcyjne do zamieszkania. Jeśli jeszcze doliczymy do tego pewną rzeszę nowych pracowników w związku z otwarciem tej Strefy Ekonomicznej, to z pewnością rynek nieruchomości to odczuje i może skutkować podniesieniem cen, czy jeszcze większym deficytem mieszkań niż do tej pory - mówi dr. hab. Sebastian Stępień, prof. nadzw. PWSZ w Pile UEP.

Aby wyznaczyć w mieście nowe tereny pod zabudowę mieszkaniową, Miejska Pracownia Urbanistyczna przygotowuje obecnie zmiany w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

- Chcemy spełniać te wszystkie wnioski developerów. Tych wniosków jest bardzo dużo. W mieście widzimy bardzo duży ruch budowlany i tereny, które wymagają sporządzenia planu staramy się w jak najszybszym czasie doprowadzić te opracowania do finału - zapewnia Iwona Wojtecka, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Dzieje się tak np. w rejonie ul. Lotniczej, Rynku Koszyckiego, Kusocińskiego - Kossaka oraz Zesłańców Sybiru. W miejscach tych przeważać ma zabudowa wielorodzinna. Obok Zalewu Koszyckiego, ul. Kazimierza Wielkiego i ul. Skośnej powstanie z kolei ok. 50 działek pod zabudowę jednorodzinną.

- Już wkrótce pojawi się w Biuletynie Informacji Publicznej UM Piły i tak np. w sierpniu ogłosimy dziesięć przetargów nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną - informuje Julita Grzegrzółka, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami w UM Piły.

Mowa tu o działkach przy ul. Wilgowej, Okrężnej, Piaskowej. Trwają także prace nad zmianą planu dla części osiedla Gładyszewo, znajdującego się obok byłego schroniska dla psów. Duże zmiany czekają także tereny leżące po obu stronach ul. Kamiennej. Tutaj miasto planuje pod zabudowę jednorodzinną przeznaczyć aż 18 ha powierzchni.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group