Dziś w Reporterach o przełamywaniu barier

15.05.2017   Autor: Michał Kępiński
---

Krzysztof i Olaf to osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Joanna ma mózgowe porażenie dziecięce i od urodzenia porusza się za pomocą balkoniku. W normalnym świecie mają dużo ograniczeń. One mijają kiedy wchodzą do wody.

Nurkowanie pomaga niepełnosprawnym odkryć nieznane dotąd możliwości ruchowe własnego ciała oraz uwierzyć we własne siły.

– Nie miałam takich otwartych ludzi. Nie miałam swojego życia prywatnego, a nurkowanie otworzyło mi oczy na świat, że można być osobą niepełnosprawną, a można więcej - mówi Joanna Mirr, uczestniczka warsztatów.

– My widzimy duże zmiany. Osoby, które zaczęły nurkować na początku były ciche, zamknięte w sobie, czasami ich dysfunkcje dość duże, a generalnie po rozpoczęciu przygody z nurkowaniem obserwujemy taki bardzo duży wzrost takiej energii życiowej, takiej chęci do życia, takiej otwartości
- zapewnia Krzysztof Trawiński, instruktor nurkowania, Krok Po Kroku HSA.

Każdy z nich pokonuje swoje niedoskonałości i ograniczenia fizyczne, mentalne i duchowe. Uczą się dziękować za to co mają, uczą się pomagać sobie wzajemnie i stawiają kolejne kroki. Po ich postawieniu planują kolejne. A pomaga im w tym Stowarzyszenie osób niepełnosprawnych Krok Po Kroku HSA. Organizacja już planuje zaktywizować kolejne osoby niepełnosprawne.

Jak chcą to zrobić? Na czym polega terapia poprzez nurkowanie i co daje tym osobom? Odpowiedź na te i inne pytania już dziś o godzinie 20.00 w programie Reporterzy.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group