Powstaje nowy film o Powstaniu Wielkopolskim

02.03.2017   Autor: AK
---

"Powstanie Wielkopolskie – Czarnków odzyskany" – to tytuł najnowszej produkcji TV Asta. W plenerach północnej wielkopolski powstaje film o ważnej historii tego regionu. Zdjęcia już się zakończyły, teraz montaż i praca nad efektami specjalnymi. Film będzie można obejrzeć w grudniu na naszej antenie, będzie też dostępny w kinach oraz na płytach DVD.

Zakończyły się zdjęcia do filmu "Powstanie Wielkopolskie – Czarnków odzyskany". To nowa i największa produkcja Telewizji Asta. Przez plan filmowy przewinęło się kilkudziesięciu statystów z całego regionu. Była też profesjonalna charakteryzatorka oraz wsparcie operatorskie z łódzkiej filmówki.

- To chyba największa produkcja z dotychczasowych Telewizji Asta i faktycznie w momencie kiedy mamy tylu różnych współpracowników, tylu różnych uczestników tej produkcji, to jest to wyzwanie, żeby wszystkich dograć
- mówi Tomasz Janczar, kierownik produkcji filmu.

Ważne sceny dla filmu były nagrywane w skansenie w Osieku oraz w Muzeum Okręgowym w Pile. Wnętrza muzealne imitowały Czarnków, a nawet Berlin, no i oczywiście Piłę.

Piła była wyłączona z walk powstańczych, bo był tu zbyt silny garnizon niemiecki, w tym 149. Pułk Piechoty, ale tu zapadały ważne decyzje dla powstania. Tu też odbyło się zebranie Rady Ludowej.

- Ciekawostką jest to, że to spotkanie odbyło się w domu Teofila Drozdowskiego na Nowym Rynku w Pile. Właśnie w Pile zapadły te ważne decyzje dotyczące właśnie dowództwa powstania na naszym terenie - tłumaczy Marek Fijałkowski, historyk z Muzeum Okręgowego w Pile i odtwórca roli Teofila Drozdowskiego.

W zebraniu przedstawicieli Rady Ludowej w Pile uczestniczyli główni bohaterowie filmu, czyli dowódca powstania w okręgu nadnoteckim Zdzisław Orłowski oraz jego kuzyn Włodzimierz Raczyński.

- I podczas tego spotkania nagle obaj panowie zostali aresztowani przez oddział niemiecki, nie wiadomo dlaczego tak się stało, konsternacja, nie było wiadomo, czy w ogóle dojdzie do walk na terenie pn. Wielkopolski, bo dowódca został aresztowany - dodaje Paweł Różycki, reżyser i scenarzysta oraz odtwórca roli ks. Zygmunta Dykierta.

Walki jednak się odbyły, a północna Wielkopolska była ważną areną działań powstańczych.

- Wielkopolanom wolności nie darowano, to swoje miejsce w niepodległej Rzeczypospolitej Wielkopolanie musieli wywalczyć, zawalczyć o tę wolność, kosztem tysięcy zabitych i tysięcy rannych
- mówi Tadeusz Teterus, starosta czarnkowsko-trzcianecki i odtwórca jednej z ról.

Dlatego samorządy wsparły produkcję filmu, bo to przypominanie ważnej historii tego regionu.
Sponsorzy filmu Powstanie Wielkopolskie. Czarnków odzyskany:
Samorząd Województwa Wielkopolskiego
Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki
Urząd Miasta Czarnków
Gmina Czarnków
Gmina Lubasz
Gmina Wieleń
oraz
Bank Spółdzielczy w Czarnkowie
OSM Czarnków

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group