Rodzice uczniów protestowali podczas sesji w Pile

02.03.2017   Autor: Artur Maras
---

Ponad miliony złotych mniej w budżecie miasta, przygotowania do likwidacji dwóch samodzielnych gimnazjów oraz profilaktyczne szczepienia na wirus HPV dla 12-latek z gminy Piła to najważniejsze punkty minionej sesji Rady Miasta.

Na początku sesji radni, minutą ciszy, uczcili pamięć zmarłego w ubiegłym tygodniu Mariana Berełkowskiego. Związany z SLD, przez trzy kadencje był radnym miasta Piły.

Później radni przeszli do dalszego porządku obrad. Rada przyjęła uchwałę dotycząca dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do przyjętej przez parlament, nowej ustawy oświatowej. Na sali z transparentem pojawili się rodzice, którzy sprzeciwiają się podziałowi Szkoły Podstawowej nr 5.

- Dla mnie osobiście jest niewyobrażalne jak można stworzyć taką rejonizację gdzie np. dziecko z ulicy Kilińskiego ma szkołę na wyciągnięcie ręki, a musi uczęszczać do szkoły nr 5, która jest bardziej oddalona - mówiła jedna z matek obecna na sesji.

Przedstawiciele władz miasta zarzekają się, że takie rozwiązanie jest najlepszym z możliwych.

- Dzięki niemu ocalony zostanie m.in. budynek gimnazjum nr 4, a dzieci nie będą musiały chodzić do szkoły na dwie, lub trzy zmiany - twierdzi Sebastian Dzikowski, dyrektor wydziału Oświaty, Kultury i Sportu w UM w Pile.

Z reformą szkolnictwa związane były także przyjęte przez radę zmiany w budżecie miasta. Z miejskiej kasy zniknie ponad milion złotych. Jest to wynik niższej subwencji oświatowej oraz dotacji na dzieci w przedszkolach na terenie gminy. Powstała dziura zostanie załatana pieniędzmi na wynagrodzenia dla nauczycieli oraz remonty mieszkań komunalnych.

Gruntownie wyremontowane z kolei, głównie ze środków zewnętrznych zostanie Regionalne Centrum Kultury. Projekt jest wart ponad 1,3 mln zł. z czego dofinansowanie ma wynieść 85 proc.

- Zakres prac jest bardzo szeroki. Całe wnętrze Regionalnego Centrum Kultury od wejścia, właściwie od sali głównej, która przechodziła remont wcześniej, sanitariaty, klimatyzacja, winda dla osób niepełnosprawnych i pierwsze piętro łącznie z salą kameralną - wymienia Ewelina Ślugajska, skarbnik gminy Piła.

Radni przyjęli także program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego. Do roku 2018 na HPV zostanie zaszczepionych niemal tysiąc dziewczynek w wieku 12 lat, a akcję poprzedzi kampania edukacyjna.

- Rak szyjki macicy w stu procentach związany jest z wirusem HPV. Umiera na niego 5 Polek dziennie, 1700 zgonów w ciągu roku. Mamy 6 czy 7 miejsce pod względem śmiertelności z powodu raka szyjki macicy na świecie - twierdzi Włodzimierz Bystrzycki, lekarz i radny RM w Pile.

Na sesji przyjęto również program opieki nad zwierzętami bezdomnymi. W tym punkcie nie zabrakło odniesień do rzekomo złej sytuacji w schronisku na Leszkowie o czym informowały media. W ciągu ostatnich kilku miesięcy przeprowadzono tam kilkanaście kontroli. Zarzuty, które dotyczyły m.in. niedostatecznej opieki weterynaryjnej czy głodzenia psów nie potwierdziły się. Schronisko do końca roku nadal będzie prowadzić firma Zenona Jażdżewskiego.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group