Pilanie oraz cykliści Zapalą "Znicz Pamięci"

19.10.2016   Autor: Redakcja
---

Pilscy rowerzyści spod znaku "Sobót na dwóch kółkach" po raz kolejny wezmą udział w akcji „Zapal Znicz Pamięci”, organizowanej przez Radio Merkury, cztery inne rozgłośnie regionalne Polskiego Radia oraz IPN. Organizatorzy apelują o zapalenie zniczy w miejscach, w których w październiku i listopadzie 1939 roku Niemcy rozstrzeliwali polskich patriotów.

W operacji „Tannenberg” od 1 września do 25 października, w ponad 760 masowych mordach, zginęło 20 tysięcy Polaków. Niemcy chcieli złamać wolę oporu. Ginęli przede wszystkim przedstawiciele inteligencji i powstańcy wielkopolscy.

- W latach ubiegłych jeździliśmy do Zelgniewa, do Śmiłowa, do Jeziorek, na Wzgórza Morzewskie, do Grabówna. Przyszedł czas by ponownie, jak osiem lat temu, spotkać się przy pomniku Albatrosa - tłumaczy Jan Balcerzak, współorganizator pilskiej akcji.

Pomnik Albatrosa znajduje się przy Szkole Podstawowej nr 7. Cykliści zapalą "Znicz Pamięci" w tym miejscu w niedzielę, 23 października punktualnie o godzinie 12.00. Znicze zapłoną w tym samym czasie w innych, podobnych miejscach na terenie województw wielkopolskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego.

- Następnie wybierzemy się rowerami do Głubczyna, by kolejny „Znicz Pamięci” zapalić na grobie ks. Maksymiliana Grochowskiego, ostatniego prezesa V dzielnicy Związku Polaków w Niemczech, więźnia obozu przejściowego Albatros w Pile - dodaje Jan Balcerzak.

Cykliści zapraszają wszystkich pilan, aby włączyli się do akcji i oddali hołd ofiarom sprzed 77 lat.

fot. archiwum Jana Balcerzaka

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group