Asta Video Fest

W TV ASTA powstają filmy o wczesnopiastowskiej Polsce

10.08.2016   Autor: Paweł Różycki
---

Na Wolinie ruszyły zdjęcia do dwóch nowych produkcji historycznych TV ASTA. „Od Popiela do Mieszka I” oraz „Zjazd gnieźnieński” są kontynuacją dokumentalnego cyklu „W Wielkopolsce zaczęła się Polska.”

Filmy te to historia wczesnopiastowskiej Polski.

- Dokumenty historyczne opowiadają o naszej historii, ale też i o naszej pasji, a nasza pasja to nasze serca. Film niewiele różni się od życia. To też opowieść o tym co kochamy, ale o tym co drzemie w nas - opowiada Albert Kiszkurno, odtwórca roli Mieszka I z Drużyny Wojów Piastowskich Jantar.

„Od Popiela do Mieszka I” to film opowiadający historię słowiańskich i pogańskich praprzodków, ich legendach, wierzeniach, bóstwach oraz nierzadko bratobójczych walkach.

Z kolei „Zjazd gnieźnieński” to historia pielgrzymki Ottona III do grobu św. Wojciecha, a także spotkania z księciem Polski Bolesławem w Gnieźnie w roku 1000. Często historycy przywołują zjazd gnieźnieński jako początek włączenia Polski do państw cywilizacji zachodniej.

Oba filmy są realizowane przy ścisłej współpracy z drużynami inscenizacyjnymi, specjalizującymi się w rekonstrukcjach wydarzeń z wczesnego średniowiecza. Zdjęcia powstawały częściowo podczas 22 Festiwalu Słowian i Wikingów na Wolinie. Oba filmy widzowie TV ASTA będą mogli zobaczyć już na początku grudnia.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group