PSP w Pile po raz kolejny najlepsza na Płotkach

06.08.2016   Autor: Artur Maras
---

W czwartek i piątek w Pile odbywały się Mistrzostwa Wielkopolski Strażaków PSP i OSP w Płetwonurkowaniu. Zawody mają także być okazją do podnoszenia kwalifikacji strażaków.

- Jest to przede wszystkim forma przygotowania do realnych działań ratowniczych płetwonurków strażaków. Myślę, że są to bardzo potrzebne zawody zarówno dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej jak i Ochotniczej Straży Pożarnej z Województwa Wielkopolskiego, które z resztą odbywają się w przepięknym miejscu jakim jest jezioro Płotki – mówi mł. bryg. Rafał Mrowiński, komendant PSP w Pile.

Na jeziorze Płotki w kwalifikacji indywidualnej i drużynowej mistrzostw rywalizować będzie 28 strażaków – nurków z 9 drużyny Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z całego województwa. W czwartek odbyła się konkurencja indywidualna. W piątek strażacy zmagali się drużynowo.

- Konkurencja polega na tym, że najpierw trójka zawodników płynie na łodzi do pierwszej boi gdzie ratownik skacze do boi, wydobywa manekina z głębokości 6 metrów. Następnie podpina go do boi. Jeden z zawodników wchodzi do łodzi, po czym opływają kolejną boję i dopływają do boi nr 4, gdzie zanurzony jest ciężar pod wodą, następnie przy użyciu butli z powietrzem, urządzenia wypornościowego, należy ten ciężar podnieść na powierzchnię – mówi mł. bryg. Rafał Kociemba, sędzia główny, PSP Wolsztyn.

Potem dwójka zawodników po przepłynięciu 10 metrów posługując się kompasem płynie w kierunku mety. Na ogólny wynik drużyny składa się czas i ewentualne punkty karne.

Pilscy strażacy płetwonurkowie są jednymi z najlepszych w Wielkopolsce. Na dowód tego wystarczy powiedzieć, że zajmują oni co roku podium. W tym roku w kategorii indywidualnej dla PSP najlepszy okazał się st. str. Karol Subdarzewski z PSP w Pile.

- Cały rok się przygotowujemy, ale nie są to tylko treningi stricte związane gdzieś tam nad wodą, również bieganie, siłownia i inne tego typu rzeczy. Sam okres przygotowania to już okres czerwiec-lipiec gdzie spotykamy się nad wodą i trenujemy typowo techniczne rzeczy już konkretnie pod zawody – mówi st. str. Karol Subdarzewski, zwycięzca kategorii indywidualnej.

Z OSP najlepszy okazał się Krzysztof Trawiński z OSP Mistral. W kategorii drużynowej państwowych straży pożarnych wygrała PSP w Pile a z ochotniczych - OSP Mistral. Finał Ogólnopolski obędzie się we wrześniu na jeziorze w Bornym Sulinowie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group