Przyszła wiosna - podzielcie się obserwacjami!

20.03.2016   Autor: Paulina Michałek-Komorowska
---

Dzisiaj dokładnie o 5.30 rozpoczęła się astronomiczna wiosna. Pomimo tego, że aura i temperatura ostatnich dni nie wskazywała do końca na zmianę pory roku, jesteśmy ciekawi czy Wy, drodzy Czytelnicy, zauważyliście już pierwsze oznaki wiosny?

O poranku 20 marca przywitaliśmy długo wyczekiwaną astronomiczną wiosnę. Od tego momentu  półkula północna będzie otrzymywała więcej Słońca niż południowa. Dzień zacznie się wydłużać, będzie bardziej słoneczny, co zdecydowanie lepiej wpłynie na nasze samopoczucie.

Ze zmianą pory roku wiąże się też ponowne przestawienie zegarków, tym razem na czas letni. W tym roku przypadnie to akurat w święta Wielkanocne, czyli z 26 na 27 marca. Będziemy spać krócej, jednak dzięki temu będziemy mogli lepiej wykorzystać słoneczne i dłuższe wiosenne popołudnia.

Tej wiosny będzie można zobaczyć także astronomiczne atrakcje.  Między 16 a 25 kwietnia aktywne będzie rój Lirydów, czyli meteorów związany z kometą okresową Thatcher, przylatującą w okolice Słońca co 415 lat. W okresie maksimum można dostrzec około 18 niezbyt szybkich, białych meteorów w ciągu godziny.

Drugim równie rzadko spotykanym zjawiskiem, które będzie widoczne na niebie 9 maja, to tranzyt Merkurego na tle tarczy Słońca. Planeta będzie przez kilka godzin przechodzić na tle tarczy naszej dziennej gwiazdy. W Polsce zjawisko będzie widoczne, przy czym jego końcowa faza nastąpi przy zachodzie Słońca. Poprzedni raz można było w Polsce zobaczyć tranzyt Merkurego w 2003 roku, następna okazja będzie w 2019 roku.

Za nami wyjątkowo łagodna zima, dzięki temu pierwsze oznaki wiosny podobno pojawiają się już w różnych miejscach naszego regionu - w ogródkach, klombach, parkach i balkonowych doniczkach.

Czy w Waszych ogródkach, mieszkaniach i domkach widać już pierwsze oznaki wiosny? Zachęcamy do pochwalenia się swoimi wielkanocnymi dekoracjami, młodymi pąkami roślin czy zapowiedziami zwiastującymi tę piękną porę roku.

Czekamy na Wasze zdjęcia pod adresem - redakcja@tvasta.pl

Nadesłane zdjęcia opublikujemy na naszym portalu.

**

Od Pani Eweliny otrzymaliśmy dwa wiosenne zdjęcia - dziękujemy.

Poniżej zdjęcia przesłane przez p. Piotra

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group