Zanim zaświeci pierwsza Gwiazdka

24.12.2015   Autor: Artur Maras

To już dziś. Wstęp do jednego z najważniejszych świąt w kalendarzu. Postanowiliśmy sprawdzić, jak do tego szczególnego dnia przygotowywali się pilanie.

Przygotowania trwają do ostatniej chwili. Wielu z nas zamierza spędzić je tradycyjnie - rodzina, wieczerza, choinka, opłatek.

Nietypowa wigilia odbyła się w Szkole Podstawowej nr 12 w Pile. - Ponad 200 metrów stołów w całej szkole, wigilia dla wszystkich uczniów, nauczycieli, zaproszonych gości. Do stołu zasiadło prawie 700 osób - wylicza Marcin Borowicz, dyrektor SP nr 12 w Pile. Ławki ciągnęły się przez wszystkie korytarze i był to najprawdopodobniej najdłuższy stół wigilijny w Polsce. Uczniowie przygotowali stroiki, a rodzice upiekli ciasta. Tego dnia wszyscy poczuli się, jak jedna rodzina.

Rodzinne święta nie mogą się obyć bez choinki. W tej kwestii jesteśmy tradycjonalistami i gusta mamy niezmienne od lat... - Drzewko chętnie poszukiwane to często jodła, ale bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się nasz rodzimy świerk - mówi Zbigniew Baszczuk, Nadleśnictwo Zdrojowa Góra. Do dzisiaj pilscy leśnicy sprzedali ponad tysiąc drzewek.

Wiele osób ubiera drzewko tradycyjnie, inni podążają za moda. Jak przystroić w tym roku choinkę, aby być na czasie? - Niezmiennie króluje kolor biały i srebrny. Jest to trend, który obowiązuje od dobrych dwóch, trzech lat. Pojawiły się też nowe kolory - pastele, mięta, róż. No i oczywiście tradycyjnie czerwień i złoto - mówi Magdalena Gawrońska, Centrum Ogrodnicze Prima.

Gdy dom już uprzątnięty, a drzewko ubrane czas zasiąść do wieczerzy. Stoły uginają się od rozmaitych specjałów, a dieta odchodzi w zapomnienie. Trenerzy jednak przestrzegają. - Musimy pamiętać o tym, żeby się nie przejadać w święta. W pewnym sensie musimy trzymać umiar. Jeżeli możemy korzystać z jakiejkolwiek formy ruchu, to warto się zmobilizować - mówi Marcin Olszewski, trener w Gym Factory Piła. W końcu, jak wiadomo za chwile sylwester, a każdy marzy wtedy o wbiciu się w wystrzałowe kreacje i o zgrabnej sylwetce.

O dziwo, święta to czas niebezpieczny dla zwierząt i to nie tylko ze względu na to, że boją się one huku petard. Do pogotowia weterynaryjnego w czasie świąt trafia sporo zwierząt. - Najczęściej z powodu zatkania przewodu pokarmowego. To problem połowy moich pacjentów w tym czasie - mówi lek. wet. Jarosław Matuszewki. Bo często w psich miskach lądują resztki z wigilijnego stołu. - W żadnym wypadku wolno dawać dużych ilości kości, np. z galaret, bo zapychają one jelita i powodują obstrukcję - dodaje weterynarz.

Dieta dietą, ale ważne jest też to co w środku, w duszy. Liczy się wewnętrzne przygotowanie do tego szczególnego czasu. - Warto się zastanowić, co jest dla nas ważne - czy umyte okna, bo widzą sąsiedzi? Ale czy będzie "w nas umyte", w środku? Czyli czy będziemy po prostu szczęśliwi? Bo jak my nie jesteśmy szczęśliwi to ten czysty, pachnący dom naprawdę nie jest ważny - mówi Klaudia Giese-Szczap, psycholog.

Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt dla katolików. Dlatego duchowni przypominają, żeby szczególnie w przedświątecznym szale zakupów nie zapomnieć o prawdziwej istocie Bożego Narodzenia. - Ważne jest, aby się zatrzymać i pomyśleć co chce świętować p czy kolejną imprezę czy pamiątkę narodzin Chrystusa, który przychodzi, aby ubogacić i zmienić świat na lepsze - mówi ks. Stanisław Oracz, dziekan dekanatu pilskiego.

Dziś w nocy TV Asta będzie transmitować pasterkę z kościoła pw. Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych. Początek o godz 22.00.

 

 

Przeczytaj więcej o: przygotowania do świąt,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group