Budżet obywatelski - zagłosuj i wybierz

26.09.2015   Autor: Artur Maras
---

Budżet obywatelski to szansa dla wszystkich tych, którzy chcą zmienić w swoje najbliższe otoczenie. Do wydania są 3 mln zł, a głosowanie na projekty, które zostaną wpisane do przyszłorocznego budżetu, kończy się w przyszłym tygodniu.

Nowe chodniki, skwery czy place zabaw. Mieszkańcy sami decydują co nowego powstanie w mieście. I jest z czego wybierać bowiem projektów, które zakwalifikowały się do etapu glosowania jest w Pile aż 133. Jednak trzeba się spieszyć, bo koniec glosowania przypada na 29 września.

Kto może oddać swój głos? - Każdy Pilanin, który ukończył w 2015 roku 16 lat. Ma 5 głosów na zadania małe i 5 na tzw. osiedlowe - mówi Bartosz Mirowski UM Piły. W tym roku postanowiono bowiem podzielić glosowanie na dwie kategorie. Projektów mniejszych, które nie przekraczają 30 tys. zł i tych dużych, tzw. osiedlowych o kwocie do 300 tys zł.

Na tegoroczne propozycje można glosować na dwa sposoby. Tradycyjnie, poprzez wypełnienie karty i pozostawienie jej w urzędzie miasta lub w którejś z filii biblioteki publicznej. Drugi sposób, znacznie wygodniejszy, to glosowanie internetowe. Tam wystarczy tylko wpisać swoje dane i wybrać te inwestycje, które państwa zdaniem powinny zostać wykonane. W końcu chodzi o to, aby mieszkańcy mogli decydować o swoim najbliższym otoczeniu.

W zeszłorocznym budżecie na osiedlu Gładyszewo mieszkańcy wybrali np. rewitalizację zespołu boisk przy ul. Kamiennej. Kompleks jest już niemal ukończony. Prace trwają także na boisku przy ul. Reja i Kochanowskiego na osiedlu Górne – Zadanie polegało na wymianie nawierzchni piaskowej na trawiastą. Ogrodziliśmy teren i zamontowaliœmy piłkochwyty – mówi Piotr Ziółkowski z Zarządu Dróg i Zieleni w Pile. Dzięki zamontowanemu oœwietleniu na boisku będzie można grać również po zmroku.

W ramach ubiegłorocznego budżetu w Pile powstają np. wieże dla jerzyków. Budki ustawiono na os. Górnym, Koszycach i Zamościu. W przyszłości populacja ptaków się rozrośnie, co ma być orężem miasta w walce z komarami.

O tym, że warto zabrać głos w kształtowaniu swojego najbliższego otoczenia przekonuje Marek Andruszkiewicz, przewodniczący Rady Osiedla Motylewo: - Jeśli chodzi o osiedle Staszyce to najmłodszym dzieckiem budżetu obywatelskiego jest parking przy ul. Cichej, bardzo oczekiwany przez mieszkańców przede wszystkim ul. Zamenhofa i okolicznych uliczek.

Parking jest na ukończeniu. Potrzebny jest tylko jeszcze odbiór techniczny.

W ubiegłym roku w ramach budżetu obywatelskiego do realizacji wybrano 12 projektów, na łączną sumę 3 mln zł. W tym roku do podziału przewidziano podobną kwotę. Swój projekt do tegorocznego budżetu obywatelskiego zgłosił również klub żużlowy Polonia Piła. - Jednym projektów jest wymiana części siedzisk na stadionie. Drugim  jest rewitalizacja skweru przed stadionem, od ulicy Bydgoskiej - mówi Tomasz Żentkowski, manager klubu Polonia Piła.

Na to, czy zgłoszony projekt jak ten na stadionie zostanie zrealizowany wpływ będą mieć mieszkańcy. Glosowanie kończy się w najbliższy wtorek. Wziąć w nim udział warto tym bardziej, że często narzekamy na brak pomniejszych inwestycji w najbliższym otoczeniu. Teraz głos należy do nas. Nie zmarnujmy takiej szansy.

Przeczytaj więcej o: budżet obywatelski,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group