Wiosna!

24.03.2015   Autor: Artur Maras
---

Początek wiosny to chyba jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów w roku. Dotychczas krótkie, zimne i ponure dni staja się coraz dłuższe i cieplejsze.

Choć od trzech dni mamy kalendarzową wiosnę postanowiliśmy sprawdzić, czy w naszym mieście można już zrzucić zimowe kożuchy, czapki i szale. W końcu nie raz bywało tak, że po pierwszych oznakach wiosennej pogody powracały przymrozki.

*

Po długich miesiącach ponurej pogody przyszedł czas na upragnione ciepło i słońce. Odejście zimy co roku szczególnie świętują dzieci i młodzież, topiąc marzannę czy organizując przedstawienia. Nam udało się spotkać odganiających zimę uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Pile na miejskiej Wyspie.

- Staramy się zawsze znajdować pierwsze symptomy i oznaki wiosny. Atmosfera i pogoda pięknie dopisują, a dzieci są zadowolone z dnia poza szkołą – mówi Dorota Fąs, nauczycielka w Zespole Szkół nr 2 w Pile.

Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca, choć ta astronomiczna w tym rok przyszła dzień wcześniej, bo już 20 marca. Czy w związku z tym możemy schować w szafach na kolejny sezon nasze kurtki i płaszcze?

- W tym tygodniu możemy cieszyć się wiosną w pełni. Na termometrach możemy ujrzeć nawet 15 stopni Celsjusza. W przyszłym tygodniu niestety temperatura spadnie i wszystko wskazuje na to, że święta będą nie za ciepłe – informuje Patrycja Jankowska prezenterka pogody w TV Asta

Korzystając z ciepłego tygodnia warto ściągnąć czapki i rękawiczki i wystawić się na pierwsze promienie słońca. Skryci pod grubymi kożuchami zimną nie mieliśmy ku temu wiele okazji, a przecież  ludziom słońce potrzebne jest do produkcji witaminy D. Jak twierdzi psycholog Klaudia Giese-Szczap, skutecznie poprawia tez nastrój. - Jesienią i zimą brakuje am światła. Jest nam wtedy o wiele trudniej, bo dzień jest krótszy i to też wpływa na nasz gorszy nastrój.

Cieplejsza pogoda i koniec przymrozków to także najwyższy czas na rozpoczęcie prac w ogrodach i na działkach. Najbardziej zapaleni działkowcy z dumą prezentują pierwsze oznaki wiosny w swoich ogródkach. Przyroda w końcu zaczęła budzić się do życia. A ciepłe promienie wiosennego słońca są potrzebne również roślinom.

Sklepy z artykułami ogrodniczymi po zimowym zastoju notują coraz wyższe obroty. Jak zapewnia Anna Kempińska, właścicielka jednego ze sklepów ogrodniczych w Pile, kto ma w swoim ogrodzie czy działce szklarnie lub tunel foliowy może już teraz wysiewać większość nasion.

*

Jak widać wiosna na dobre rozgościła się w naszym mieście i oby tak już zostało. W końcu wiosną  jest jak w piosence zespołu Skaldowie:
- Śpiewa skowronek nad nami, drzewa strzeliły pąkami, wszystko kwitnie wkoło.

 

Przeczytaj więcej o: słońce, wiosna,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group