Szkoła Policji: pomnik upamiętnił żydowski cmentarz

09.02.2015   Autor: Redakcja
---

Na terenie pilskiej Szkoły Policji stanął pomnik upamiętniający XVII – wieczny cmentarz żydowski, jaki znajdował się częściowo na terenie szkoły.

Pomysł wybudowania pomnika zrodził się przy okazji rozmów, m.in. z Naczelnym Rabinem Polski, prowadzonych w trakcie przygotowań do rozbudowy bazy dydaktycznej szkoły. W ramach inwestycji powstały m.in. nowe obiekty sportowe, które zlokalizowane zostały częściowo na terenach, na których znajdował się niegdyś cmentarz.

W prace upamiętnienia kirkutu (cmentarza żydowskiego) włączyła się także Gmina Piła. Dzięki współpracy na terenie Szkoły Policji (od strony ulicy Konopnickiej) stanął pomnik, który zaprojektował prof. nadzw. Janusz Marciniak z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, pracujący z dr inż. arch. Eugeniuszem Skrzypczakiem z tej samej uczelni.

Granitowy pomnik ma kształt gwiazdy Dawida i stanowi jednoznaczny symbol narodowościowy, łączący aspekty świeckie i religijne, przeszłość i przyszłość. Na monumencie znajduje się m.in. napis eksponujący religijny i historyczny charakter pomnika oraz przesłanie etyczne o znaczeniu pamięci – „Jak pamiętamy, tak będziemy pamiętani”.

Uroczyste odsłonięcie planowane jest na przełomie maja i czerwca.

Przeczytaj więcej o: szkoła policji, roman wrotecki,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group