Podsumowanie 2014 - marzec

07.01.2015   Autor: Redakcja
---

Trwa podsumowanie ubiegłego roku na portalu asta24.pl. Co się zdarzyło w marcu?

Pościg za dwójką Litwinów w Pile. Celnicy chcieli przeszukać ich auto, wówczas mężczyźni zaczęli uciekać. Najpierw samochodem, później pieszo. Policjantom nie udało się ich złapać, ale w pojeździe znaleźli ponad 5,5 tysiąca paczek papierosów pochodzących z przemytu wartości 70 tysięcy złotych. Papierosy były ukryte w bagażniku, siedzeniach i pod deską rozdzielczą.
*
Koniec marzeń o inwestycji Samsunga w Chodzieży. Do niedawna dużo mówiło się o możliwości przejęcia przez koreańską firmę fabryki dawnego Europolu. Informacje okazały się jednak nieprawdziwe, ale okazało się, że fabryką pod Chodzieżą zainteresowana jest inna koreańska firma.

*

Powiat pilski ma nowy herb i flagę. W miejsce jelenia miejsce zajmie wielkopolski orzeł króla Przemysła II. Powiat zmienił herb i flagę, bo te, którymi posługiwał się do tej pory (od 2000 roku), nie zostały zaakceptowane przez ministra administracji. Nowy herb powiatu to umieszczony na czerwonym polu uszczerbiony srebrny orzeł wielkopolski króla Przemysła II, ze złotym dziobem i przepaską. Pod orłem umieszczono wieniec z dziewięciu złotych liści dębu.

*
W marcu, na drogach Piły nie było bezpiecznie. W jednym z wypadków, w którym zdarzyły się ford fiesta i bmw cztery osoby został ranne. W szpitalu zmarła 13-letnia dziewczynka.

*

Starosta czarnkowsko-trzcianecki zaproponował opodatkowanie każdego z mieszkańców kwotą 35 groszy deklarując, że wówczas starostwo  dorzuci 30 tysięcy rocznie i w ciągu pięciu lat powiat wzbogaci się o dwa nowe radiowozy dla policjantów.

*

Przy drodze prowadzącej do Kaczor znaleziono ciało młodej kobiety. Prokuratura wstępnie ustaliła, że do śmierci 23-latki nie przyczyniły się osoby trzecie.

*

W marcu dużo emocji wzbudziła decyzja, że ul. Kossaka w Pile będzie jednokierunkowa. Decyzję o wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego na Kossaka władze miasta motywują potrzebą uporządkowania terenu i poprawy bezpieczeństwa. Wiele osób, w tym przedsiębiorcy prowadzący w tym miejscu biznesy od lat (sklepy U Rudej, wymiana opon samochodowych, El Centro - sklep z płytkami) miały jednak wątpliwości, czy pomysł wprowadzenia ruchu jednokierunkowego w tym miejscu jest słuszny. Twierdzili, że nikt ich o zdanie nie pytał, mimo że Ratusz zapewnia, że odbyły się konsultacje społeczne.

*

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji znalazł nowego najemcę byłego hotelu i restauracji Rydwan, przy hali widowiskowo-sportowej na osiedlu Górnym w Pile. Najemca planował duże inwestycje o wartości nawet miliona złotych. Obiekt trafił w ręce Adama Janickiego, właściciela m.in. restauracji Pomarańczowy Fortepian i klubu Molino.

*

W lutym przy wschodniej granicy Polski znaleziono dwa dziki zarażone afrykańskim pomorem świń. Od tamtego momentu ceny trzody chlewnej drastycznie spadły, nawet o 40 proc. Mimo to, że zarażone dziki znaleziono przy wschodniej granicy, skutki tej paniki odczuwają również hodowcy z naszego regionu.

*

W marcu sąd apelacyjny uchylił wyrok skazujący Henryka Stokłosę na osiem lat więzienia. Rok wcześniej sąd uznał byłego senatora za winnego korumpowania urzędników ministerstwa finansów, w zamian za korzystne rozstrzygnięcia podatkowe i umarzanie zaległości, co poskutkowało stratami Skarbu Państwa w wysokości 15 mln zł. Stokłosa został też skazany za bicie pracowników i utrudnianie kontroli inspektorom ochrony środowiska. Kara, jaką wymierzył sąd w wyrokuto osiem lat więzienia i 600 tys. zł grzywny. Sąd Apelacyjny w Poznaniu uchylił wyrok i przekazał do ponownego rozpoznania. Według sądu naruszone zostało prawo oskarżonych do obrony, bowiem sąd okręgowy, przed zamknięciem procesu obowiązany był zapytać, czy strony wnoszą o uzupełnienie dowodów, ale tego nie zrobił. Nie zostały również rozpoznane niektóre wnioski dowodowe.

*

W marcu w Pile i Trzciance oglądać można było reprodukcję słynnej „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki w formie haftowanej. Reprodukcja wykonana została w 2010 roku, żeby uczcić 600-lecie słynnej grunwaldzkiej bitwy. Nad jego przygotowaniem pracowała grupa 35 osób z całej Polski. Obraz przygotowano w 50 częściach, które później zszyto ze sobą. Prace trwały prawie dwa lata.

*

Saperzy pracowali w lasach na terenie Gospodarstwa Leśnego Wałcz. Szukali tam pozostałości po wojnie i ćwiczeniach na poligonie. Bezwzględny zakaz wstępu do lasu obowiązywał cały 2014 rok.

*

TV Asta wyemitowała pierwszy odcinek magazynu „Kwadrans Akademicki”, comiesięcznego programu, w którym studenci zapoznawali widzów ze swoim codziennym życiem na uczelni i poza nią.

*

W marcu podjęto decyzję o zmianie w fotelu dyrektora Biura Izby Gospodarczej Północnej Wielkopolski. Miejsce Wioletty Lesińskiej zajął Piotr Wolny.

*

Uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Jastrowiu wygrali grant pieniężny w konkursie ,,Śniadanie daje moc''. Konkurs został zorganizowany w ramach ogólnopolskiego programu ,,Partnerstwo dla zdrowia''. Autorką projektu była nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej Małgorzata Łangowska.

*

W budynku mieszkalnym przy ul. 19 Stycznia w Szamocinie wybuchł pożar, w skutek którego spłonęło mieszkanie komunalne. Jedna osoba została przewieziona do chodzieskiego szpitala na obserwację.

*

W marcu Ratusz ostrzegał rodziców przed żłobkami i klubami dla dzieci, które nie zostały zarejestrowane, czyli działają nielegalnie. Obowiązek zarejestrowania ma gwarantować, że każda placówka świadcząca opiekę nad dziećmi będzie to robić zgodnie z określonymi standardami, np. lokal będzie spełniał wymogi sanitarne i ochrony przeciwpożarowej, a zatrudnione osoby będą posiadały właściwe kwalifikacje do sprawowania opieki.

*

W marcu w Pile znaleziono zwłoki 49-letniego mieszkańca Złotowa. Ciało leżało na chodniku przy al. Powstańców Wlkp.

*

Zlikwidowano most na  ul. Grudzińskiego w Złotowie. Budowa nowego miała się zakończyć w czerwcu 2014 roku.

*

W Szpitalu Specjalistycznym w Pile trwała restrukturyzacja, która miała na celu uzdrowienie sytuacji ekonomicznej. Zadania tego  podjęła się Bogusława Ryzner, która już wcześniej przez 12 lat w pilskim szpitalu pełniła funkcję dyrektora ekonomicznego. Stanowisko to zlikwidowano w 2009 roku kiedy to dyrektorem placówki była Teresa Kwiecińska-Koźmińska. Rafał Fonferek-Szuca, pełniący obowiązki dyrektora pilskiego szpitala uważa, że zasadnym jest aby przy budżecie sięgającym 100 mln złotych, zarządzał nim finansista, który będzie miał nad tym nadzór i kontrolę.

*

W marcu Henryk Stokłosa zapowiedział swój start w wyborach samorządowych. Chce ubiegać się o mandat radnego powiatowego w Pile. Do Rady Powiatu Pilskiego kandydować miała również dyrektor Zakładów Mięsnych w Śmiłowie Danuta Żynda.

*

21-letni pilanin okazał się sprawcą fałszywego alarmu pilskiego klubu Seven. Policja ustaliła, że to on powiadomił policję o podłożeniu ładunku wybuchowego w lokalu. Mężczyzna był już wielokrotnie karany.

*

W marcu zapowiadaliśmy, że PKP wyremontuje przejazd kolejowy na ulicy Bydgoskiej w Pile.

*

Wychowanek pilskiego „Sokoła” podczas Mistrzostw Polski Seniorów w Boksie, które odbywały się w Kaliszu, okazał się po raz kolejny najlepszym pięściarze w kraju w kategorii lekkiej. Dawid Michelus pokonał czterech przeciwników. Pierwszy tytuł mistrzowski w kategorii seniorskiej Dawid świętował w 2011 roku, gdy zdobył tytuł mistrza Polski w wadze koguciej.

*

W marcu zmarł Lech Cabański, działacz samorządowy i przedsiębiorca. W latach 1998-2002 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Miasta Piły. Miał 68 lat.

*

Drogbud ze Stargardu Szczecińskiego wygrał przetarg na zagospodarowanie terenu pilskiej Wyspy. Przebudowana miała zostać fontanna, plac w centralnym miejscu parku powiększony i wzbogacony o nową nawierzchnię. Wymienione mi9ały zostać także ławki i zbudowane nowe ścieżki rowerowe i spacerowe. Prace kosztować miały 3,6 miliona złotych.

*

W Sądzie Pracy w Pile rozpoczął się proces przeciwko Szpitalowi Specjalistycznemu w Pile. Sprawa dotyczy przekształcenia przez dyrekcję placówki umów o pracę w umowy cywilnoprawne 14 pracownikom. W 2013 roku Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła kontrolę w pilskim szpitalu. Wykazała ona, że 6 pielęgniarek i 8 ratowników medycznych bezpośrednio przed zawarciem umowy cywilnoprawnej wykonywało pracę na rzecz Szpitala Specjalistycznego w Pile w ramach umowy o pracę. Zdaniem PIP nieprawidłowość polega na tym, że w ramach umowy kontraktowej wykonują oni takie same czynności, jak w trakcie trwania stosunku pracy.

*

W marcu zapadł wyrok w sprawie Adama B, którego prokuratura oskarżyła o niedopełnienie obowiązków w związku z katastrofą wojskowego samolotu CASA w styczniu 2008 roku. Zarzuciła mu niedopełnienie obowiązków, ale jednocześnie uznała, że nie przyczynił się on bezpośrednio do katastrofy. Prokurator żądał dla niego kary 10 miesięcy ograniczenia wolności. Wojskowy samolot transportowy rozbił się 23 stycznia 2008 r. pod Mirosławcem. W katastrofie zginęło czterech członków załogi i 16 wysokiej rangi oficerów Sił Powietrznych.

*

Policjanci zatrzymali po pościgu 43-letniego nietrzeźwego kierowcę osobówki. Sprawca uciekając gubił elementy auta. Okazało się, że nie miał prawa jazdy i nie po raz pierwszy wsiadł pijany za kierownicę. 43-letni mieszkaniec Wałcza miał prawie 1,5 promila.

*

W marcu Polskie Koleje Państwowe ogłosiły przetarg na kompleksowy remont głównego dworca kolejowego w Pile.  Inwestycja miała ruszyć w 2013 roku, jednak procedury opóźniła decyzja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które nie zgodziło się na wyburzenie hali biletowej dworca – takie były pierwotne plany PKP.

*

Związek zawodowy kierowców Miejskiego Zakładu Komunikacji w Pile rozpoczął w marcu akcję protestacyjną. Powód: sytuacja panująca w spółce i brak zgody zarządu na podwyżki dla pracowników. Związkowcy domagali się podwyżki 200 złotych dla wszystkich pracowników. Średnia pensja pracowników pilskiego MZK wynosiła około 3.400 złotych brutto.

*

W marcu skończył się montaż kolejnych punktów Hot Spot w Pile - na pl. Staszica i pilskiej Wyspie. Z sieci Hot Spot Asta-Net mogą korzystać bezpłatnie wszyscy klienci Asta-Net, którzy mają wykupiony dostęp do internetu oraz aktywną usługę eBOK.

*

Podczas marcowej sesji Rady Powiatu Złotowskiego, Roman Runge, radny z Jastrowia złożył rezygnację z funkcji członka zarządu. Powodem złożenia mandatu był fakt, że radny przyłapany został przez policję na prowadzeniu auta pod wpływem alkoholu.

*

PKP wyraziło chęć nieodpłatnego przekazania władzom miejskim w Złotowie dworca kolejowego. Nowi właściciele zapowiedzieli, że jeśli nie zgłoszą się dzierżawcy Miasto w budynkach dworcowych stworzy mieszkania komunalne.

*

Pilscy leśnicy posadzą 23 miliony nowych drzew i krzewów. Prace wiosną zlecił 20 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, a do sadzenia zatrudniono  kilka tysięcy osób.

*

Policjanci zatrzymali 46-letniego mężczyznę, który zmuszał do prostytucji 33-letnią kobietę.

*

W marcu doszło do tragicznego wypadku w Krępsku (gm. Szydłowo). 55-letnia pracownica firmy zajmującej się hodowlą ryb, utonęła podczas pracy.

***

Wydarzenia z lutego 2014 znajdą Państwo TU, a ze stycznia TU.

 

fot. dorotanna.wordpress.com

Przeczytaj więcej o: muzem, akcja trzeźwość,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group